Agrest – dlaczego warto go uprawiać?

0
343
Agrest

Agrest to owoc powszechnie stosowany do wypieków, deserów, kompotów, nalewek i innych przetworów zimowych. Jego niezwykły smak idzie parze z szerokimi właściwościami prozdrowotnymi. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Agrest i jego właściwości

Porzeczka agrestu to owoc, który występuje na krzewie z rodziny agrestowatych. Może mieć on nawet do 1,5 wysokości, a jego cechą charakterystyczną są kolce. Owoc ten występuje w kilku odmianach, a do najpopularniejszych należą:

  • Agrest czerwony;
  • Agrest żółty;
  • Agrest zielony.

Każda z tych odmian różnią się nieco pod względem właściwości zdrowotnych. Wszystkie z nich wyróżniają się jednak dużą ilością witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Ponadto owoc ten jest również bogaty w minerały takie jak: żelazo, fosfor, potas, magnez oraz kwas foliowy. Dodatkowo stanowi on źródło niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu tanin i flawanoidów. A pomyśleć, że Jedna garść agrestu ma zaledwie 20 kalorii…

Na co stosować agrest?

Ze względu na dużą zawartość żelaza i witaminy C agrest jest wspaniałym remedium na zaparcia. Z kolei ze względu na duże ilości kwasu foliowego poleca się go spożywać kobietom w ciąży oraz osobom, które zmagają się z niedokrwistością. Ponadto owoc ten jest naturalnym środkiem na obniżenie poziomu niezdrowego cholesterolu we krwi. Jego regularne spożywanie ma pozytywny wpływ na stawy i kości, dzięki czemu poleca się go osobom cierpiącym na artretyzm bądź zwyrodnienia stawów. W dodatku ze względu na obecność tanin i flawanoidów agrest zapobiega występowaniu nowotworów.

Jak uprawiać agrest?

Agrest to roślina, którą można uprawiać w ogródku. Najlepszą porą na sadzenie krzewów agrestu jest wiosna i jesień, Jeśli jednak planuje się to zrobić jeszcze wiosną, należy pamiętać o tym, by zabrać się do tego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Sadzonki agrestu powinny być umieszczane w ziemi na linii północ–południe oraz znaleźć się w miejscu dobrze osłoniętym od wiatru. Ważne jest również to, by pomiędzy krzewami zachować odległość 2,5 metra, co pozwoli sadzonkom rozrastać się bez przeszkód. Więcej o uprawie agrestu można dowiedzieć się na stronie: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Agrest-6797.html.

Pielęgnacja agrestu – jak wygląda?

Zdaniem ekspertów tuż po posadzeniu sadzonki agrestu należy nieco przyciąć. Powinno się to robić wczesną wiosną lub w okresie przedwiośnia, jeżeli agrest posadzono jesienią. Starsze krzewy należy przycinać co roku – również wiosną. Po piątym roku od posadzenia krzewu zaleca się natomiast wykonanie mocniejszego cięcia. Dzięki temu krzew nabierze sił przed okresem najsilniejszego owocowania. Pomoże to też ograniczyć ewentualne choroby agrestu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here