Berberysy – charakterystyka wyjątkowego krzewu

0
1207
Berberysy

Berberysy są jednymi z najpopularniejszych krzewów. Można je spotkać w wielu ogrodach oraz parkach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten popularny krzew ozdobny ma owoce, które charakteryzują się działaniem prozdrowotnym i są szeroko wykorzystywane w medycynie naturalnej. Przyjrzyjmy się odmianom berberysów, właściwościom owoców oraz innym najważniejszym informacjom o wyglądzie i dojrzewaniu berberysów.

Berberysy – czym się charakteryzują?

Berberysy to jedne z najbardziej kolorowych i uniwersalnych krzewów, które bardzo często znajdują się w polskich ogrodach. Zawsze tworzą bardzo malowniczą atmosferę. W maju i czerwcu pod ich drobnymi liśćmi zebranymi w bukieciki ukazują się drobne kwiaty żółtej bądź pomarańczowej barwy. Mogą być skupione w niewielkie pęczki lub grona o długości od 2 do 5 cm. Berberysy charakteryzują się również bardzo silnym i przyjemnym aromatem, który przyciąga owady szukające nektaru. Z końcem lata zamiast kwiatów pojawiają się owoce w kolorze czerwonym lub granatowym. Z racji ich kwaśnego smaku, nazywane są także kwaśnicą. Berberysy pozostają magiczne nawet późną jesienią, kiedy się przebarwiają i idealnie podkreślają jesienną aurę.

Berberysy w ogrodzie

Berberysy w ogrodzie

Berberysy mogą osiągać różną wielkość i formę. Niektóre gatunki są karłowe i rosną w kształt przypominający kulę. Można je również rozstawić w formie przewieszających się pędów. Wyróżnia się też gatunki płożące się. Rośliny te doskonale znoszą przycinanie i łatwo je kształtować. Dzięki takim cechom, berberysy, które początkowo były roślinami występującymi głównie w parkach, stały się roślinami ogrodowymi. Dziś bardzo często można je spotkać w towarzystwie innych niewielkich krzewów, a także na skalnikach oraz w pojemnikach. Róże są znane ze swoich kolców, natomiast znakiem rozpoznawczym berberysów są ciernie, które mogą osiągać nawet centymetr długości. Obecnie w polskich sklepach ogrodniczych klienci mogą wybierać spośród ok. 50 odmian berberysów, z których niektóre są całkowicie inne od pozostałych. Sklep ogrodniczy Gardenowo posiada szeroką ofertę berberysów.

Owoce berberysów – właściwości i zastosowanie

Poza wyglądem berberysów, nie można pominąć jeszcze jednej cechy tych krzewów – ich owoców. Owoce berberysów są małe, jednak doskonale sprawdzają się jako dekoracja gałązek. Są również źródłem pokarmu dla wielu ptaków. Owoce czerwone są domeną gatunków gubiących liście, natomiast krzewy o zimotrwałych liściach mają jagody granatowe. Owoce barberysów są również pożyteczne dla ludzi. Poprawiają przemianę materii, podnoszą odporność na infekcję, działają przeciwgorączkowo i moczopędnie. Można je suszyć na słońcu, robić nalewki oraz zakonserwować w cukrze. Dojrzałe można suszyć na słońcu, zakonserwować w cukrze lub robić z nich nalewki. Owoce berberysów zawierają wiele cennych dla naszego zdrowia związków, m.in. dużo witaminy C, E i karotenu (prowitamina A). Samo zbieranie małych owoców może być bardzo uciążliwe, jednak można z nich przygotować smaczne galaretki, dżemy i soki. Owoce mogą być również składnikiem lekarstw. Najmiększą ilość owoców zjedzą jednak ptaki, ponieważ owoce berberysów są jedną z ulubionych potraw wielu z nich.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here