Bongosy – czym są, jak na nich grać i jak je wybrać?

0
738
bongosy

Nie da się ukryć, że bongosy znajdują się w grupie najbardziej popularnych perkusjonaliów. To prosty instrument składający się z dwóch drewnianych bębenków połączonych ze sobą. Oba bębenki umiejscowione są na tej samej wysokości, jednak mają różną średnicę. Wyciągi najczęściej wykonane są ze skóry lub materiałów syntetycznych. Zaletą membran syntetycznych jest to, że odporne są one na warunki atmosferyczne. Dziś instrument ten ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest w wielu gatunkach muzycznych.

Jak grać na bongosach?

Bongosy nie są trudnym instrumentem. Gra na nim jest dość prosta. Nie oznacza to jednak, że grać można na nim jedynie proste rzeczy. Jest wręcz przeciwnie. Osoby, które mają już sporą wprawę w grze na bongosach, potrafią wydobyć z tego instrumentu naprawdę niezwykłe brzmienie. Na instrumencie gra się samymi dłońmi obu rąk. Gra polega na uderzaniu bądź całymi dłońmi, bądź jedynie palcami w bębenki. Co ciekawe, istnieje sporo różnych technik grania na bongosach. Innymi słowy, instrument ten potrafi dać z siebie naprawdę wiele.

Jak nastroić bongosy?

Bongosy jak wiele innych instrumentów muzycznych muszą być właściwie nastrojone. W innym wypadku ich brzmienie nie będzie takie, jakie być powinno. Większość instrumentów tego typu wyposażonych jest w metalowe obręcze oraz w haki naciągowe. Na dole korpusu umieszczone są śruby, za pomocą których naciąga się membranę do wysokości dźwięku, jakiej się oczekuje. Ważne jest, aby strojąc instrument pamiętać o tym, aby membrany były dość mocno naciągnięte. Istotne jest także, aby brzmienie mniejszego bębenka było wyższe, na większego niższe. Oba bębenki nie mogą być strojone do tej samej wysokości dźwięku.

Jakie bongosy wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje tego instrumentu. Wybór konkretnego modelu jest zatem dość szeroki. Co, ważne bongosy podzielić można na te dla początkujących, średniozaawansowanych i na te dla osób zaawansowanych. Wybierając konkretny model instrumentu, warto kierować się właśnie tym podziałem.

Jak skutecznie zabezpieczyć bongosy przed uszkodzeniem?

Bongosy to instrument, o który należy właściwie dbać. Dobrym pomysłem będzie zatem zakup pokrowca, w którym będzie można instrument przechowywać i przenosić. Sam pokrowiec powinien być dość lekki. Dobrze, jeśli wyposażony będzie w uchwyty, które ułatwią jego przenoszenie. Na rynku dostępne są pokrowce dodatkowo wzmocnione pianką. Można w ten sposób jeszcze skuteczniej zabezpieczyć swój instrument muzyczny, np. w czasie transportu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here