Co należy wiedzieć o procesie anodowania aluminium?

0
1440
Co należy wiedzieć o procesie anodowania aluminium

Anodowanie aluminium to proces, który polega na tym, że powierzchnia metalu pokrywana zostaje warstwą tlenku glinu. W konsekwencji dany przedmiot jest jeszcze bardziej wytrzymały i odporny na korozję. Jak wygląda proces anodowania aluminium w praktyce? Jakie zastosowanie ma anodowanie aluminium? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który rozwieje wszelkie wątpliwości czytelnika.

Jak wygląda proces anodowania aluminium w praktyce?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że anodowanie aluminium to dość skomplikowany proces, który przebiega w kilku etapach. Całość rozpoczyna się od tego, że kluczowa warstwa metalu zostaje oczyszczona, a następnie odtłuszczona. Następnie rozpoczyna się prawidłowa faza całego procesu. Elektrolitem jest doskonale znany roztwór kwasu siarkowego, ewentualnie mniej popularny kwas chromowy. Aby całość zakończyła się powodzeniem, stosuje się prąd stały, którego napięcie oscyluje w graniach 12-20V. Kiedy dana warstwa tlenku zostanie wytworzona, jest właściwie niewidoczna dla ludzkiego oka. Charakteryzuje się jedynie tym, że ma delikatnie nierówną strukturę, co ułatwia barwienie powłoki. Więcej informacji na temat anodowania aluminium znajdziemy na stronie https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych.

Zastosowanie anodowania aluminium

Skoro już doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, czym jest anodowanie aluminium, warto dowiedzieć się, jakie ma zastosowanie w praktyce. Jak wiadomo, anodowanie powoduje, że aluminium staje się bardziej trwałe, a także odporne na korozję czy też ścieranie. Taki proces wykorzystywany jest w wielu różnych branżach. Jedną z nich przykładowo może być ta elektroniczna. Oprócz tego anodowanie aluminium stosowane jest również w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, stoczniowym, a nawet meblarskim. Jest to świetne rozwiązanie ze względu na to, że elementy wykonane z tego tworzywa nie wymagają konserwacji. Powierzchnia staje się przyjemna w dotyku, a dodatkowo charakteryzuje się ciekawym połyskiem.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here