Co powinniśmy wiedzieć na temat robót ziemnych?

0
400
Co powinniśmy wiedzieć na temat robót ziemnych

Z pewnością każdy z nas spotkał się kiedykolwiek z pojęciem robót ziemnych. Pomimo tego, że definicja tych słów jest dość intuicyjna, to jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, czym owe roboty tak właściwie są. Tego typu czynności spotykane są przede wszystkim w budownictwie lądowym, jak i tym wodno-inżynieryjnym. Czym dokładnie są roboty ziemne? W jaki sposób możemy je podzielić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Roboty ziemne- co to jest?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować pojęcie robót ziemnych, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to podstawowe i pomocnicze prace budowlane, których celem jest odpowiednie przygotowanie gruntu. Odbywa się to na podstawie wcześniej przygotowanej dokumentacji projektowej. Roboty ziemne związane są z wieloma czynnościami, wśród których warto wyróżnić przesuwanie i zagęszczanie urobku, przemieszczanie warstwy gruntu (na maszyny transportowe lub na zwał), a także oddzielanie warstwy gruntu. Aby móc wykonywać roboty ziemne, nie obędzie się bez stosowania specjalistycznych maszyn budowlanych, których podwozie jest często odmienne. Może być zarówno kołowe, jak i gąsiennicowe- w zależności od panujących warunków. Do najpopularniejszych maszyn przeznaczonych do robót ziemnych możemy zaliczyć, zrywarki, zgarniarki, walce, ubijarki, spycharki, koparki i równiarki. Wysokiej jakości usługi wykopów w Lublinie znaleźć można na stronie https://patyra.pl/oferta-roboty-ziemne/roboty-ziemne/.

W jaki sposób możemy podzielić roboty ziemne?

Roboty ziemne z reguły dzieli się na trzy typy: porządkowe roboty ziemne, podstawowe roboty ziemne, a także wykończeniowe roboty ziemne. Te pierwsze pełnią funkcję związaną z przygotowaniami. W ramach porządkowych robót możemy zaliczyć chociażby usuwanie roślinności. Podstawowe roboty ziemne to m.in. niwelacje, makroniwelacje, wykopy, nasypy, zasypy, podsypy. Wykończeniowe roboty to wyrównanie wykopów i wykonanie wykopów niezbędnych do fundamentów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here