Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

0
303
Czym charakteryzuje się cera naczynkowa

Cera naczynkowa wymaga sporo uwagi i właściwej pielęgnacji, aby dobrze się prezentowała. Często objawia się zaczerwienieniem, uczuciem ściągnięcia i pieczeniem, a także suchością. Towarzyszy jej rumień, a z czasem na twarzy jej posiadaczek pojawiają się także pajączki. Warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednią pielęgnację, aby zapobiec tym nieprzyjemnym dolegliwością. Czym więc charakteryzuje się cera naczynkowa? Podpowiadamy.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i delikatna. Dodatkowo podatna na działanie większości czynników drażniących. Często jest sucha, ściągnięta i towarzyszy jej uczucie pieczenia. Objawia się zazwyczaj w postaci widocznych czerwonych plam na twarzy, ale i innych częściach ciała, np. na dekolcie.

Są one spowodowane przez zbyt mocno rozszerzającymi się naczynkami, które znacznie dłużej niż w przypadku cery normalnej wracają do prawidłowej pozycji. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie i szyi. Czasem wskutek działania czynników drażniących mogą pękać, tworząc tzw. pajączki.

Jakie są przyczyny cery naczynkowej?

Cera naczynkowa często jest uwarunkowana genetycznie. Jednak na jej stan mają wpływ przede wszystkim czynniki drażniące. Wśród nich można wymienić zbyt wysokie i niskie temperatury, ogólnoustrojowe bądź kontaktowe reakcje alergiczne, zaburzenia hormonalne, silny stres lub emocje, a nawet ostre potrawy.

Nadwrażliwość w postaci zaczerwienienia twarzy wywołuje również nadciśnienie, chlorowana woda, alkohol, promieniowanie słoneczne i niewłaściwie dobrana pielęgnacja. Mowa tutaj zwłaszcza o w preparatach kosmetycznych, które w składzie zawierają czynniki drażniące skórę twarzy chemicznie lub mechanicznie.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Czerwone plamy na twarzy stanowią problem natury estetycznej. Dlatego warto sięgnąć po preparaty kosmetyczne, które nieco złagodzą dolegliwości towarzyszące cerze naczynkowej. W jej pielęgnacji powinno się stosować jedynie kosmetyki antyalergiczne pozbawione alergenów, substancji zapachowych, alkoholu i innych czynników drażniących.

Rano i wieczorem najlepiej myć twarz przy pomocy delikatnej pianki lub żelu i spłukiwać ją letnią wodą, może być przegotowana lub mineralna. Tonik powinien być bezalkoholowy. Krem do twarzy z kolei przeznaczony dla osób zmagających się z nadmierną wrażliwością skóry. Nie wolno zapominać również o filtrze przeciwsłonecznym.

Cera naczynkowa — domowe sposoby pielęgnacji

W pielęgnacji skóry naczynkowej najlepiej postawić na profesjonalne preparaty i dermokosmetyki. Można jednak wspomagać się domowymi metodami. W takiej sytuacji sprawdzą się naturalne maseczki, które warto stosować 2 razy w tygodniu.

Samodzielnie przygotowana mieszanka może w swoim składzie zawierać produkty takie jak: siemię lniane, zielona glinka, olej różany, a także miód. Warto również przemywać twarz tonikiem z ogórka, nagietka lub rumianku, który można wykonać samodzielnie w domu.

Czego unikać przy cerze naczynkowej?

Istnieje szereg czynników powodujących pogorszenie stanu cery naczynkowej. Warto zaobserwować, które z nich w naszym przypadku mają największe znaczenie i unikać ryzykownych sytuacji. Bardzo ważne jest, aby latem i zimą stosować właściwe kosmetyki.

Latem najważniejszym z nich jest filtr przeciwsłoneczny, zimą z kolei dodatkowo warto postawić na krem ochronny, który zabezpieczy naszą skórę przed mrozem i zmianami temperatur. Należy również zrezygnować z peelingów mechanicznych, ponieważ dodatkowo podrażniają one skórę, a także niektórych zabiegów kosmetycznych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here