Czym są nootropy?

0
218
Czym są nootropy

Specyfiki prokognitywne

Nootropy to grupa leków i suplementów diety, które dzięki użytym substancjom poprawiają zdolność koncentracji uwagi, procesy myślowe i zapamiętywanie. Stosowane są w różnym wieku przez rożnych ludzi jako elementy wspomagające procesy nauki i zapamiętywania. Substancje nootropowe to zwykle suplementy diety, które mają zapewnić odpowiednią ilość określonych substancji w naszym organizmie do jego prawidłowego funkcjonowania. Dzięki zastosowanym składnikom nootropy mają pobudzić nasz umysł do działania. Pamiętać trzeba, że są dwie grupy tych specyfików. Pierwsza to ta, która jest przepisywana przez lekarza i dostępna jedynie na receptę. Druga grupa to suplementy, które możemy kupić bez recepty. W obydwu przypadkach konieczne jest jednak stosowanie się do zaleceń dotyczących dawkowania i sposobu przyjmowania. Każdy lek, który jest stosowany w sposób niewłaściwy może nam zaszkodzić, a nie pomóc. Dlatego także w przypadku suplementów konieczne jest przestrzeganie określonych zaleceń. Powinniśmy także poinformować naszego lekarza rodzinnego podczas wizyty o tym jakie suplementy przyjmujemy, również te z grupy nootropów. leki prokognitywne poprawiają krążenie mózgowe, a więc pozostają w silnym powiązaniu z funkcjonowaniem naszego organizmu. Dlatego nie dla każdego musza być absolutnie bezpieczne. 

Kiedy potrzebne nam są nootropy?

Jeśli chodzi o typowe leki na receptę to oczywiście w tym zakresie decyduje lekarz. To on przepisuje nam określony specyfik, który ma pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. W przypadku suplementów diety mamy możliwość samodzielnego wyboru, jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub sprzedawca w aptece. Możliwość niepożądanych korelacji pewnych substancji ze sobą może bowiem przynieść naszemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. Wiele substancji nootropowych przyjmowanych jest przez osoby starsze. Upośledzenie funkcjonowania pamięci, zaburzenia w procesach poznawczych sprawia, że coraz więcej seniorów sięga po tego typu suplementy. Poprawiają one pamięć, z która jak wiadomo wielu seniorów ma poważne problemy. Pozytywnie wpływają na ogólne procesy myślowe, kojarzenie faktów i wyciąganie logicznych wniosków. Dzięki temu poprawia się codzienna jakość życia osoby starszej. Oczywiście po nootropy sięgają także osoby młodsze, szczególnie te, które dużo się uczą i potrzebują wzmocnić mózg na gruncie procesów pamięciowych. Sesje egzaminacyjne, wzmożone zaangażowanie w pracy twórczej wymagającej kreatywności sprawia, że wiele osób sięga po suplementy wpływające na prace mózgu. 

Jaki preparat wybrać?

Pośród suplementów diety z grupy nootropów znajdziemy bardzo wiele specyfików opartych o różne substancje pochodzenia naturalnego. Najpopularniejsze substancje nootropowe to kofeina, znana wszystkim chociażby z kawy, l-teanina, żeń-szeń znany specyfik medycyny orientalnej, czy witaminy B6 i B12, dostępne także w formie syntetyków. Obok tych substancji można także wymienić miłorząb japoński czy lecytynę. Większość specyfików z grupy nootropów zawiera w swoim składzie właśnie takie substancje. Działają one bezpośrednio na pamięć i koncentrację, dzięki temu poprawiają zapamiętywanie i uczenie się. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://cognitiv.pro/ Wiele z tych substancji istnieje w stanie naturalnym, z a więc nie zawsze musimy natychmiast sięgać po gotowe i konkretne kapsułki. Jednak z powodu wygody i dużej dostępności zwykle kupujemy odpowiedni preparat, który także jest w umiarkowanej cenie, co jest jego dodatkowym atutem. Nootropy moga zdecydowanie pozytywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. Niwelują zmęczenie, przywracają siły witalne, wyostrzają zmysły dzięki czemu nasze życie nabiera lepszej jakości. Nie powinniśmy jednak stosować ich zupełnie bezmyślnie i bez zastanowienia łączyć z innymi lekami czy suplementami diety. Suplementacja jaką chcemy sobie zastosować także powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Chodzi nam przecież zawsze aby pod względem zdrowotnym sobie pomóc, a nie zaszkodzić.  

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here