Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że codzienna higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o wygląd uśmiechu, ale nie tylko. Zdrowie i lśniące zęby zmniejszają ryzyko zapadnięcia na różne choroby. Wbrew pozorom istnieje wiele różnych schorzeń, które mogą zaatakować zarówno dziąsła, jak i miazgę zęba. Które z nich są najczęściej spotykane i jak wygląda ich leczenie? Poznaj krótkie zestawienie.
Najpopularniejsze choroby zębów
- Próchnica zębów to najczęściej spotykana dolegliwość wśród pacjentów. Jest to choroba o podłożu bakteryjnym rozwijająca się na tkankach twardych zęba. Niemal każdy z nas na jakimś etapie życia miał do czynienia z próchnicą. Choroba ta jest tak powszechna, ponieważ jej przyczyną jest między innymi dieta bogata w cukry proste. Niemałe znaczenie ma też nieodpowiednia higiena zębów – a zwłaszcza zbyt rzadkie lub niedokładne szczotkowanie. Próchnica rozwija się powoli i często od razu nie daje dolegliwości bólowych – jej pierwszym objawem są czarne plamki na powierzchni zęba. Ignorowanie ich może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Im większy jest ubytek, tym trudniejsze i bardziej bolesne leczenie. Szybkie udanie się do specjalisty jakim jest dentysta Wilanów jest najlepszym sposobem na walkę z próchnicą.
- Zapalenie miazgi zęba to w pewnym sensie kontynuowanie wcześniejszej choroby. Do zapalenia dochodzi w przypadku nieleczonej próchnicy. Dolegliwość ta charakteryzuje się już bardzo silnym bólem, a chore miejsce często jest opuchnięte, dlatego choroba ta jest jedną z najczęstszych przyczyn nagłych wizyt u stomatologa. Odczucia bólowe są tak intensywne, ponieważ miazga jest silnie unerwioną tkanką, wypełniającą komorę zęba. Jej naruszanie na początku jest odczuwalne podczas spożywania cukru lub gorących czy zimnych napojów. Jeżeli jednak choroba staje się zaawansowana, ból staje się nie do wytrzymania – co ciekawe nie działają na niego żadne leki. Niezbędnie jest wtedy leczenie kanałowe, które polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi z komory i kanałów zęba oraz uzupełnieniu ich specjalną substancją, która zapobiega rozwojowi bakterii.
- Parodontoza to kolejna bardzo rozpowszechniona choroba jamy ustnej i jednocześnie jedna z najpoważniejszych. Rozwija się pod osiadającym na zębie kamieniu, następnie powodując zapalenie dziąseł. Powstaje w ten sposób stan zapalny, który objawia się silnym bólem, nadwrażliwością oraz krwawieniem podczas mycia zębów. Uważa się, że w Polsce aż 70% cierpi na parodontozę. Jej przyczyną mogą być też uwarunkowania genetyczne, źle dostosowane protezy lub nieprawidłowe wypełnienie zęba czy wady zgryzu. Choroba może nasilać się przy zaburzeniach hormonalnych lub przyjmowaniu niektórych leków, jednak jej główną przyczyną są zaniedbania higieny jamy ustnej. Dlaczego uważa się, że to jedna z najpoważniejszych chorób? Ponieważ prowadzi do chwiejności zębów, dziąsła są zaczerwienione i w skrajnych wypadach mogą wypadać.
- Nadwrażliwość zębów to kolejna bardzo rozpowszechniona przypadłość, która daje bardzo nieprzyjemne objawy. Szczególnie spożywanie ciepłych lub zimnych napojów oraz pokarmów i słodyczy nasila ból. Dolegliwości mogą pojawiać się nawet podczas gryzienia, mycia zębów lub wciągania powietrza. Powodem tego jest odsłonięta zębina, która wyróżniają się dużą wrażliwością na zewnętrzne bodźce. Co jest powodem nadwrażliwości zębów? Między innymi mocne szczotkowanie, obgryzanie zębów, zgrzytanie zębami lub niektóre zabiegi stomatologiczne. Istnieją skuteczne sposoby, aby przynieść sobie ulgę – na przykład żel nakładany na zęby czy płukanki fluorkowe.