Dofinansowanie dla firm – najkorzystniejsze sposoby w 2020 roku

0
1290
Dofinansowanie dla firm

Zakładanie własnej działalności gospodarczej wymaga zazwyczaj nakładów finansowych. Przedsiębiorca musi ponieść koszt zakupu specjalistycznego sprzętu i narzędzi. Często nie obędzie się też bez wynajęcia lokalu lub pomieszczenia przeznaczonego na warsztat. Na szczęście możemy skorzystać z szeregu różnych dotacji dla nowych przedsiębiorstw. Jak otrzymać dofinansowanie dla firm i gdzie należy złożyć wniosek? Podpowiadamy!

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności

Wiele osób marzy o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, ale jednocześnie obawia się, że uruchomienie jej będzie niosło ze sobą gigantyczne koszty i ogromną masę biurokracji. Dodatkowo gdzieś z tyłu głowy pojawia się strach, że biznesu nie uda się rozkręcić, a my wpadniemy w niekończącą się spiralę długów. Na szczęście jeszcze przed założeniem własnej firmy można starać się o różnego rodzaju pomoc finansową, a nawet poszukać anioła biznesu, który zainwestuje w nasz pomysł.

Dlaczego warto starać się o dofinansowanie dla firm? Przykładowo, jeśli planujesz założenie firmy, która będzie świadczyć usługi związane z montażem paneli fotowoltaicznych, to, zamiast obciążać siebie kredytem możesz rozpisać odpowiedni biznesplan. Dzięki temu po przyznaniu Ci dotacji będziesz mógł sfinansować zakup samochodu wraz z najbardziej niezbędnymi narzędziami. Zmniejszysz tym samym swoje ryzyko finansowe, a poniesione nakłady inwestycyjne zwrócą się dużo szybciej.

Dotacje z urzędu pracy

To specjalny rodzaj „zastrzyku gotówki” dla przyszłego właściciela firmy, a także bezpośrednia walka z bezrobociem i forma promowania przedsiębiorczości. Jest to jednorazowa i całkowicie bezzwrotna forma pomocy finansowej, którą można wykorzystać zgodnie z celami zamieszczonymi w złożonym wniosku. Biznesplan nie jest tutaj konieczny, ale jego dołączenie do składanych dokumentów może znacznie zwiększyć nasze szanse na otrzymanie zapomogi. Nie jest też konieczny żaden wkład własny, chociaż jego posiadanie także może pozytywnie wpłynąć na rozpatrzenie Twojego wniosku, ponieważ pokazuje, że zależy Ci na rozkręceniu działalności do tego stopnia, że jesteś gotowy zainwestować swoje prywatne środki. Otrzymać je można tylko na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, co wyklucza dofinansowanie na założenie spółek lub innych form działalności. Możemy natomiast zatrudniać pracowników.

Warunki, jakie należy spełnić, by otrzymać dotacje z urzędu pracy:

  • Podstawowym warunkiem jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej lub bycie absolwentem Centrum Integracji Społecznej (CIS) i/lub Klubu Integracji Społecznej (KIS).
  • Musimy być zarejestrowani w urzędzie pracy przez określony czas (długość tego okresu jest zależna od lokalnego oddziału).
  • Osoba starająca się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie może być, niestety, studentem studiów dziennych. Może natomiast uczyć się w trybie niestacjonarnym (czyli zaocznie). Nie załamuj się, jeśli studiujesz stacjonarnie – możesz wystąpić o dofinansowanie z unii, o którym opowiemy w kolejnym akapicie.
  • W ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie prowadzić swojej własnej działalności gospodarczej. Nie możemy być też karani oraz nie może być toczone przeciwko nam postępowanie dotyczące przestępstwa gospodarczego w okresie 24 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  • W ciągu ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie możemy bez uzasadnionej przyczyny odmówić podjęcia zatrudnienia lub wzięcia udziału w stażu, lub żadnym innym kursie podwyższania kwalifikacji zawodowych.
  • W przeszłości nie otrzymaliśmy żadnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie możemy też mieć złożonego wniosku o dofinansowanie działalności w żadnym innym urzędzie pracy.

Urząd pracy ma na rozpatrzenie wniosku 30 dni. Jeśli zostanie w naszej sprawie podjęta pozytywna decyzja, to zostaniemy poproszeni o dopełnienie formalności i podpisanie umowy z urzędem.

Dodatkowo, oprócz pieniędzy na start możesz też ubiegać się o dotacje na rozwój firmy. Przykładowo dzięki nim będziesz mógł otrzymać środki potrzebne na utworzenie i wyposażenie stanowiska dla nowego pracownika. Urzędy często przychylnie patrzą na takie wnioski, ponieważ bezpośrednio przyczyniają się one do powstawania nowych miejsc pracy i zmniejszania bezrobocia.

Dotacje z Unii

Fundusze Europejskie oferują szereg programów wsparcia przedsiębiorców, a ich głównym celem jest wyrównywanie szans społecznych i walka z bezrobociem. Oferta dofinansowań ze środków unijnych jest bardzo bogata i składa się z wielu różnych programów. Niestety, w latach 2021-2027 Unia Europejska rzadziej będzie przyznawać bezzwrotne środki. Dofinansowanie dla firm ma być przeznaczane głównie na wdrażanie innowacji oraz dla projektów badawczych.

Jednym z najciekawszych dostępnych obecnie programów dofinansowań unijnych są programy akceleracyjne oraz platformy, skierowane głównie dla innowacyjnych startupów. W zależności od konkretnego projektu maksymalnie można otrzymać nawet 250 000 złotych bez wkładu własnego, które będzie można wykorzystać między innymi na korzystanie z porad prawnych, doradczych i mentorskich oraz doszkalanie się i powiększanie swojej wiedzy. Możesz też starać się o dotacje na rozwój firmy. Dzięki nim będziesz mógł doposażyć przedsiębiorstwo lub wprowadzić nowe, innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Aniołowie Biznesu

Jest to bardzo specyficzna forma finansowania, która przywędrowała do nas zza oceanu. Dotyczy ona głównie innowacyjnych startupów, które już działają na rynku. Najlepszym jej przykładem jest doskonale znana każdemu firma Apple. Zaraz na początku działalności Steve Jobs oraz Steve Wozniak chcieli sfinansować produkcję komputera Apple II. Niestety, brakowało im na to środków finansowych. Wtedy na horyzoncie pojawił się Mike Markkula, który w zamian za udziały w spółce zainwestował w nią łącznie 250 000 dolarów. Dokładnie tak samo działają Aniołowie Biznesu. Oferują bezzwrotne wsparcie finansowe wraz z posiadanym przez siebie doświadczeniem biznesowym w zamian za ustalony procent udziałów w przedsiębiorstwie. Niestety, to co jest główną zaletą posiadania swojego Anioła, jest też ogromną wadą. W skrajnych przypadkach może zdarzyć się tak, że obca osoba będzie nam dyktować, jak mamy prowadzić biznes. Dodatkowo ze względu na posiadane przez nią udziałów w firmie będzie istniało ryzyko, że w pewnym momencie Anioł będzie chciał sprzedać swoją część interesu. Wtedy też staniemy przed koniecznością wykupienia go albo wpuszczenia do zarządu firmy kolejnych osób.

Pożyczka dla nowych firm

Może zdarzyć się i tak, że nie uda nam się otrzymać dofinansowania dla firm, o które wnioskowaliśmy. Wtedy pozostaje nam się rozejrzeć za pożyczką. Otrzymane środki będziemy mogli przeznaczyć na praktycznie dowolny cel, a nie tak jak w przypadku dotacji, które przyznawane są tylko na konkretnie wskazane pozycje. Gdzie zatem jest haczyk? Otóż, jeśli dopiero założyłeś firmę, to nie posiada ona swojej historii finansowej, a co za tym idzie, jej zdolność kredytowa praktycznie nie istnieje. W takiej sytuacji banki albo od razu odrzucają wniosek, albo wymagają bardzo wysokiego zabezpieczenia, które jest ustanawiane na prywatnym majątku pożyczkobiorcy. Nie jest to zatem wsparcie finansowe dla młodych czy początkujących przedsiębiorców. Ponadto, ubieganie się o pożyczkę w banku najczęściej nakłada na nas konieczność przedstawienia dodatkowych dokumentów (w tym dokumentów księgowych i skarbowych czy zaświadczeń). Niekiedy, konieczne może być także okazanie biznesplanu czy tego, jakie osiągamy dochody. Część instytucji finansowych przyjrzy się także temu, jak długo nasze przedsiębiorstwo istnieje na rynku, ilu zatrudnia pracowników i jaka jest jego kondycja finansowa. Takie kryteria sprawiają, że osoby, które dopiero zarejestrowały swoją działalność mogą nie otrzymać upragnionego wsparcia.

Na szczęście taki instrument zewnętrznego finansowania jak pożyczka dla firm bez zaświadczeń znajdziemy również w ofercie instytucji pożyczkowych. Dla przykładu: pożyczki na start i rozwój działalności, jeśli tylko spełnimy wymagane kryteria, udzieli nam Aasa Dla Biznesu. Jest to pożyczka pozabankowa dla firm, oferowana osobom prowadzącym własny biznes na bardzo elastycznych i korzystnych warunkach. Czas jej spłaty można dowolnie ustalać i wynosi on od 1 miesiąca do 36 miesięcy. Można ją otrzymać już w pierwszym dniu istnienia Twojej firmy (konieczne jest zarejestrowanie działalności), a decyzja o udzieleniu pożyczki dla firm bez zaświadczeń podejmowana jest niezwłocznie. Cała procedura związana z ubieganiem się o pożyczkę dla nowych firm przebiega online. Jeśli otrzymamy środki finansowe, o które wnioskujemy, możemy wybrać ich wpłatę na swoje konto bankowe lub wypłacić je czekiem GIRO w dowolnej placówce pocztowej, Dodatkowo, jeśli spłacimy ją przed terminem, to nie poniesiemy z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat!

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pozyskać środki na finansowanie działalności gospodarczej, to więcej informacji na ten temat znajdziesz na tej stronie

Źródła:

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/skorzystaj/wsparcie-dla-mikro-malych-lub-srednich-przedsiebiorcow/
https://www.parp.gov.pl/start-biznesu#na-start

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here