Ekspres do kawy przelewowy – dlaczego warto?

0
1242
Ekspres do kawy przelewowy

Ekspres przelewowy do kawy to jedno z najprostszych i najtańszych urządzeń, dzięki którym można delektować się aromatem świeżo palonej kawy w domu lub w pracy. W ten sposób uzyskać można jedną filiżankę lub większe ilości kawy. Cały proces opiera się na przepłynięciu, czyli przelaniu, gorącej wody przez pojemnik, w którym znajduje się już zmielona kawa. Co warto wiedzieć o tym procesie? Jak wybrać ekspres przelewowy, aby cieszyć się wyjątkowym smakiem?

1. Ekspres do kawy przelewowy – dlaczego warto?

2. Jak działa ekspres przelewowy?

3. Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?

4. Co dokupić do ekspresów przelewowych?

Przelewowe ekspresy są łatwe w obsłudze. Można znaleźć je w ofercie większości producentów małego AGD, co można zweryfikować na stronie: https://www.neonet.pl/ekspresy-do-kawy/przelewowe.html.

Ekspres do kawy przelewowy – dlaczego warto?

Być może ekspres do kawy przelewowy nie oferuje tak szerokiego wyboru kaw i napojów jak urządzenia automatyczne, a miłośnicy mlecznych dodatków korzystać będą musieli z dodatkowych spieniaczy, nadal jednak ten typ urządzeń ma wiele zalet. Jego atutem jest przede wszystkim przystępna cena, dzięki czemu każdy może sobie na taki sprzęt pozwolić. Na https://www.neonet.pl/ koszt najtańszych ekspresów to zaledwie kilkadziesiąt złotych, najdroższe zaś nie wymagają inwestycji większej niż kilkaset złotych. Bardzo łatwa jest obsługa urządzenia. Poradzi sobie z nią każdy, nawet jeśli z technologiami jest na bakier.

Miłośnicy małej czarnej docenią możliwość zaparzenia większej ilości napoju. Ekspresy przelewowe pozwalają przygotować za jednym razem około 1,5 litra płynu, co sprawdzi się w biurach oraz w przypadku osób sięgających po kawę często. Smakosze, posiadający wiedzę na temat właściwości poszczególnych gatunków kaw oraz metod ich parzenia, mają tu ogromne pole do popisu.

Jak działa ekspres przelewowy?

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym nie jest trudne, warto jednak przestrzegać kilku reguł. Zasada działania takiego urządzenia jest odmienna od charakterystyki pozostałych ekspresów. Aby zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym, należy wsypać już zmielone ziarna do pojemnika nad dzbankiem, a następnie wlać gorącą wodę. Przesączając się przez kawę, trafia ona w postaci gotowego naparu do dzbanka. Ten sposób odpowiada osobom, które dotychczas delektowały się tak zwaną kawą po turecku, czyli mieloną kawą parzoną bezpośrednio w kubku. W kawie z ekspresu przelewowego nie znajdziemy fusów, a smak z reguły jest bogatszy. Płytka grzewcza wbudowana w dzbanek sprawia, że temperatura napoju będzie podtrzymywana, można więc sięgać po nią w ciągu dnia. Większe ilości kawy przydadzą się w biurach lub w czasie przyjmowania gości.

Na smak kawy z ekspresu przelewowego wpływa jakość wody, gatunek kawy i sposób jej zmielenia oraz właściwe proporcje składników. Można poprawić efekt końcowy, korzystając z wody przefiltrowanej, zwracając uwagę na gatunek kawy i mieląc ją tuż przed zaparzeniem dla zachowania większego aromatu. Co z proporcjami? Zdaniem ekspertów, najlepsza opcja to dwie łyżeczki zmielonej kawy na jedną filiżankę płynu, jednak ta kwestia zależna jest od gustu pijącego i zaleceń producenta.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?

Wybierając ekspres przelewowy, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które bezpośrednio wpływają na sposób przygotowania kawy. Podstawowe kwestie to:

  • Pojemność dzbanka. Na rynku dostępne są ekspresy, dzięki którym przygotować można od dwóch do nawet kilkunastu filiżanek. Ma to znaczenie, jeśli kawa w domu wypijana jest w ciągu dnia, ekspres potrzebny jest do biura lub często przyjmujemy gości.
  • Płytka grzewcza podtrzymująca temperaturę kawy, dzięki której można delektować się ciepłą kawą długo po jej zaparzeniu.
  • Typ naczynia. Ekspresy mogą być wyposażone w klasyczny, szklany dzbanek lub termos.
  • Sposób sterowania. Ekspresy przelewowe mogą być regulowane mechanicznie, ale niektóre modele wyposażone są w nowoczesną elektronikę.
  • Wbudowany młynek, pozwalający cieszyć się aromatem świeżo zmielonych ziaren.
  • Automatyczne wyłączanie oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.
  • Dodatkowe funkcje, na przykład programator czasowy, szybkie parzenie czy regulacja mocy napoju.

To, jakie funkcje są rzeczywiście potrzebne, zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań, ale niektóre z opcji, na przykład wbudowany młynek, są atrakcyjne w każdych okolicznościach.

Co dokupić do ekspresów przelewowych?

Ekspresy przelewowe, w porównaniu do automatycznych, potrzebują szerszego zakresu akcesoriów. Które z nich są niezbędne, a bez których można sobie poradzić?

Najważniejsze są filtry. Dostępne są one w wariancie papierowym oraz w wersji przeznaczonej do wielokrotnego użytku. Te pierwsze wymienia się po każdym parzeniu, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Filtry do wielokrotnego stosowania natomiast trzeba utrzymywać w odpowiedniej czystości, ponieważ ewentualne zabrudzenia negatywnie wpływają na proces parzenia i na jakość kawy. Do ekspresu przelewowego warto dokupić także młynek, jeśli nie jest on wbudowany w urządzenie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here