Fotowoltaika dofinansowania, czyli program Mój Prąd 2022?

0
64
dofinansowaniem do fotowoltaiki

Odnawialne źródła energii to rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to sposób działania nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale również opłacalny pod kątem finansowym. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika, dofinansowania to rozwiązanie, z którego bez żadnych wątpliwości powinieneś skorzystać. W 2022 roku zacznie obowiązywać kolejny system dopłat do prywatnych instalacji fotowoltaicznych. Jakie są jego główne założenia? Przeczytaj tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie w 2022 roku. Jakie zasady będą obowiązywać?

Program jest skierowany do użytkowników indywidualnych z całej Polski, aczkolwiek rząd kieruje swoją akcję w dużej mierze do tych gospodarstw domowych, które położone są na terenach słabiej zlokalizowanych. Zgodnie z założeniami twórców tego programu, w efekcie jego wdrożenia planuje się zmniejszenie redukcji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie wynoszącym aż 1 000 000 000 kg rocznie.

Z pewnością dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych korzystaniem z odnawialnych źródeł energii stanowi fakt, że kolejna, czwarta już edycja programu Mój Prąd zacznie obowiązywać jeszcze na początku 2022 roku. Duże zainteresowanie dofinansowaniem do fotowoltaiki potwierdza choćby większa niż w poprzednich edycjach liczba złożonych wniosków o przyznanie środków na rozbudowę instalacji fotowoltaicznych.

Atrakcyjność programu dofinansowania do fotowoltaiki wynika przede wszystkim stąd, iż rząd oferuje zainteresowanym wyższe kwoty dofinansowania, niż miało to miejsce na przykład w roku poprzednim. O ile w roku 2021 można było uzyskać trzy tysiące złotych w ramach rządowego wsparcia, to w najbliższym wartość pomocy będzie wyższa.

Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie wolne od podatku dochodowego

Kolejną korzyścią finansową dla użytkowników jest także fakt, że dofinansowanie do fotowoltaiki to przychód, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych. To jeszcze nie wszystko – możliwe jest skorzystanie z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która oznacza możliwość odpisania od podatku kosztów inwestycji niepokrytych rządowym wsparciem.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – kto może skorzystać z rządowego wsparcia do instalacji fotowoltaicznej?

Z korzyści oferowanych w ramach programu Mój Prąd 2022 mogą skorzystać podmioty, które spełniają między innymi następujące warunki:

  • dysponują już gotową, działającą instalacją (w zakresie wydatków poniesionych po dniu 23 lipca 2019 roku),
  • zdecydowały się na inwestycję niebędącą rozbudową już istniejącej instalacji,
  • są osobami fizycznymi (z dofinansowania nie mogą skorzystać zatem na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjne),
  • zawarcie umowy z zakładem energetycznym OSD, czyli Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.

Dużym ułatwieniem dla zainteresowanych jest fakt, że wniosek o przyznanie dofinansowania można złożyć online (w tym celu konieczne jest posiadanie profilu zaufanego ePuap lub e-dowodu). Potrzebne będą oczywiście także dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów (faktury, rachunki itd.).

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here