Fotowoltaika dofinansowania, czyli program Mój Prąd 2022?

0
1088
dofinansowaniem do fotowoltaiki

Odnawialne źródła energii to rozwiązanie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to sposób działania nie tylko przyjazny dla środowiska naturalnego, ale również opłacalny pod kątem finansowym. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika od sprawdzonych firm takich jak np Sunday Polska. Także temat dofinansowania to rozwiązanie, z którego bez żadnych wątpliwości powinieneś skorzystać. W 2022 roku zacznie obowiązywać kolejny system dopłat do prywatnych instalacji fotowoltaicznych. Jakie są jego główne założenia? Przeczytaj tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie w 2022 roku. Jakie zasady będą obowiązywać?

Program jest skierowany do użytkowników indywidualnych z całej Polski, aczkolwiek rząd kieruje swoją akcję w dużej mierze do tych gospodarstw domowych, które położone są na terenach słabiej zlokalizowanych. Zgodnie z założeniami twórców tego programu, w efekcie jego wdrożenia planuje się zmniejszenie redukcji dwutlenku węgla do atmosfery na poziomie wynoszącym aż 1 000 000 000 kg rocznie.

Z pewnością dobrą wiadomość dla wszystkich zainteresowanych korzystaniem z odnawialnych źródeł energii stanowi fakt, że kolejna, czwarta już edycja programu Mój Prąd zacznie obowiązywać jeszcze na początku 2022 roku. Duże zainteresowanie dofinansowaniem do fotowoltaiki potwierdza choćby większa niż w poprzednich edycjach liczba złożonych wniosków o przyznanie środków na rozbudowę instalacji fotowoltaicznych.

Atrakcyjność programu dofinansowania do fotowoltaiki wynika przede wszystkim stąd, iż rząd oferuje zainteresowanym wyższe kwoty dofinansowania, niż miało to miejsce na przykład w roku poprzednim. O ile w roku 2021 można było uzyskać trzy tysiące złotych w ramach rządowego wsparcia, to w najbliższym wartość pomocy będzie wyższa.

Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie wolne od podatku dochodowego

Kolejną korzyścią finansową dla użytkowników jest także fakt, że dofinansowanie do fotowoltaiki to przychód, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych. To jeszcze nie wszystko – możliwe jest skorzystanie z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która oznacza możliwość odpisania od podatku kosztów inwestycji niepokrytych rządowym wsparciem.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – kto może skorzystać z rządowego wsparcia do instalacji fotowoltaicznej?

Z korzyści oferowanych w ramach programu Mój Prąd 2022 mogą skorzystać podmioty, które spełniają między innymi następujące warunki:

  • dysponują już gotową, działającą instalacją (w zakresie wydatków poniesionych po dniu 23 lipca 2019 roku),
  • zdecydowały się na inwestycję niebędącą rozbudową już istniejącej instalacji,
  • są osobami fizycznymi (z dofinansowania nie mogą skorzystać zatem na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjne),
  • zawarcie umowy z zakładem energetycznym OSD, czyli Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.

Dużym ułatwieniem dla zainteresowanych jest fakt, że wniosek o przyznanie dofinansowania można złożyć online (w tym celu konieczne jest posiadanie profilu zaufanego ePuap lub e-dowodu). Potrzebne będą oczywiście także dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów (faktury, rachunki itd.).

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here