Funkcjonalna, mała kuchnia – co musisz wiedzieć?

0
962
Funkcjonalna, mała kuchnia

Co możesz zrobić, aby ciasna kuchnia była bardziej przestronna? Mamy dla Ciebie kilka rad!

Mała kuchnia to wspaniała kuchnia!

Większość z nas woli kuchnie duże i przestronne. Owszem, w takim wnętrzu zdecydowanie łatwiej się zorganizować, można pomieścić więcej sprzętu AGD czy innych akcesoriów, dzięki którym gotowanie staje się prostsze i przyjemniejsze. Z drugiej jednak strony mała kuchnia wcale nie musi być utrapieniem. Wręcz przeciwnie, jeśli poświęcisz trochę czasu na jej odpowiednie zaplanowanie i wykończenie, mała kuchnia będzie Twoim prawdziwym skarbem i niezwykłą przestrzenią, w której chętnie spędzisz więcej czasu niż do tej pory.

Po pierwsze – organizacja

Aby mała kuchnia stała się Twoim przyjaznym azylem, konieczna jest odpowiednia organizacja. Z oczywistych względów dysponujesz tu znacznie mniejszą przestrzenią, dlatego też każdy centymetr kwadratowy powinien być optymalnie wykorzystany. Dotyczy to np. miejsca przeznaczonego do przechowywania garnków i naczyń. W narożnych szafkach dobrze zamontować kosze narożne. Sprawią one, że w tej dużej przestrzeni zmieści się jeszcze więcej, a do tego cała zawartość szafki będzie łatwiej dostępna. Nie musisz już „nurkować” do szafki po jeden garnek lub wyjmować wszystkich naczyń.

Inny praktyczny sposób to relingi, np. w formie listew magnetycznych, rurek lub wieszaków. Wystarczy powiesić je na ścianie, by za ich pomocą łatwo przechowywać np. patelnie, kubki czy inne przybory kuchenne. Jeśli relingi są wystarczająco trwałe, możesz na nich zawiesić nawet suszarkę do naczyń. W podobny sposób działają też koszyczki na drzwi oraz wszelkiego typu organizery.

Po drugie – praktyczne akcesoria, takie jak ręcznik papierowy duża rolka czy chlebak z deską do krojenie

Bez niektórych elementów funkcjonowanie w kuchni byłoby prawie niemożliwe. Z pewnością do takich zalicza się ręcznik papierowy duża rolka. Takie akcesoria przydają się znacznie częściej, niż początkowo mogłoby się wydawać, a ręcznik papierowy duża rolka sprawi, że produkt wystarczy na jeszcze dłużej. Chlebak, które wieczkiem jest deska do krojenia, sprawi, że oba elementy będą zawsze pod ręką, a jednocześnie zajmą niewiele miejsca. Jeśli masz małą kuchnię, wybieraj naczynia, które jednocześnie mogą służyć zarówno do przygotowywania, jak i podania potraw. Wybierz tylko jeden komplet sztućców zamiast kilku. Przykładów tego typu jest całe mnóstwo.

Po trzecie – zadbaj o światło i optyczne powiększenie kuchni

Na to, jak dobrze czujesz się w pomieszczeniu, wpływ ma także jego aranżacja i oświetlenie. Postaraj się, aby kuchnia było dobrze oświetlona zarówno światłem dziennym, jak i światłem sztucznym po zmroku. Jaśniejsze pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Wykończenia również powinny być w jasnych kolorach, które optycznie powiększą wnętrze. Unikaj natomiast kolorów ciemnych lub jaskrawych. Egzaminu nie zdadzą też powierzchnie wzorzyste, znacznie lepiej prezentują się gładkie i jednolite. Pamiętaj – mała kuchnia naprawdę może być wspaniałą kuchnią!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here