Grzechy dorosłych przy projektowaniu placów zabaw

0
570
Grzechy dorosłych przy projektowaniu placów zabaw

Zanim w parku albo przy bloku pojawi się plac zabaw dla dzieci, musi przejść najpierw przez całą skomplikowaną drogę projektową. Ta zaczyna się od oceny powierzchni do zagospodarowania, a następnie stopniowego uzupełniania placu o kolejne urządzenia do zabawy. Jeśli ktoś uważa, że takie projektowanie wydaje się proste i mało skomplikowane, to jest w olbrzymim błędzie. I często sam może popełnić kilka „dorosłych grzeszków” w czasie tego procesu.

Plac tylko dla dzieci

Pierwszym z nich jest zapominanie, że place zabaw to nie tylko miejsce dla dzieci, ale też ich opiekunów. Dlatego koniecznie muszą być wyposażone w architekturę przystosowaną dla dorosłych, w tym obowiązkowo ławeczki. Warto pamiętać również o maluchach, które aktualnie nie korzystają z urządzeń do zabawy, ale np. odpoczywają, siedzą przy rodzicach lub bawią się w inny sposób. Tutaj rozwiązaniem mogą być klasyczne piaskownice, domki i tunele, które pozwalają na spokojną i bezpieczną zabawę pod okiem opiekunów.

Niedostosowanie urządzeń do wieku

Drugim dużym błędem jest skupianie się na urządzeniach do zabawy przeznaczonych np. tylko dla małych lub tylko dla dużych dzieci. Tymczasem każdy producent placów zabaw jak https://www.avisplacezabaw.pl/ poleca, aby te urządzenia były jak najbardziej różnorodne. W praktyce oznacza to, że w takim miejscu powinny znaleźć się huśtawki dla dla maluszków (z zabudowanym siedziskiem), jak i dla starszaków (ze zwykłym siodełkiem), wysokie i niskie zjeżdżalnie, bujaki na sprężynach i ścianki wspinaczkowe (lub pająki). Każdy typ urządzenia niezależnie od wieku musi mieć oczywiście odpowiednie zabezpieczenia, aby korzystające z nich dzieci nie zrobiły sobie krzywdy.

Znajdź dobrego producenta

Jeszcze innym popularnym grzeszkiem jest samodzielne projektowanie i składanie urządzeń na placach zabaw zamiast skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców i producentów. Ci ostatni mają często gotowe projekty dostosowane do zapotrzebowania swoich klientów – niezależnie od tego, czy to osoby prywatne czy instytucje takie jak przedszkola. Korzystając z gotowych rozwiązań i planów na plac zabaw nie trzeba się niczym martwić. Urządzenia będą bezpieczne i funkcjonalne, a dzieci na pewno zadowolone z nowych możliwości zabawy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here