Ignacy Krasicki – książki autora, które pamiętamy z czasów szkolnych

0
5989
Ignacy Krasicki - książki autora

Bajki Krasickiego to jedne z tych utworów, którymi straszy się uczniów przed zbliżającymi się egzaminami z języka polskiego. Nie da się ukryć, że są to ważne dzieła, mające dużą wartość historyczną. Wybitni pisarze byli bowiem często celnymi obserwatorami otaczającej ich rzeczywistości. Taki był między innymi Ignacy Krasicki – książki autora to kluczowe źródło dla badaczy XVIII-wiecznej literatury oraz dziejów Polski.

Wszechstronność Krasickiego

Powiedzieć o Krasickim, że był człowiekiem wykształconym i utalentowanym, to za mało. Oprócz licznych tytułów, odnoszących się do jego statusu i pochodzenia (hrabia, książę, proboszcz, a poźniej także arcybiskup) określa się go również mianem poety i publicysty. Chociaż jego rodzina nie była szczególnie bogata, zapewniono mu wielopoziomowe wykształcenie. Po wstąpieniu do seminarium duchownego, zaprzyjaźnił się on z przyszłym królem Polski, Stanisławem Augustem Poniatowskim. Ta relacja miała oczywiście wpływ na karierę poety, który ostatecznie został arcybiskupem gnieźnieńskim. W czasie rozbiorów zaprzyjaźnił się również z królem pruskim i dopiero wtedy rozpoczęła się literacka kariera Ignacego Krasickiego – książki autora stały się jednymi z najważniejszych dzieł polskiego oświecenia.

Ignacy Krasicki – książki autora, które stały się klasyką

Poeta jest twórcą hymnu, który przyświecał Polakom w trudnych czasach rozbiorów kraju. “Hymn do miłości Ojczyzny” był jednocześnie literackim debiutem Ignacego Krasickiego – książki autora często publikowano później pod różnorodnymi pseudonimami. Na skutek tego przypisano mu autorstwo kilku dzieł, z którymi poeta nie miał nic wspólnego.

Pisarz stworzył wiele opowieści, przedstawiających wady współczesnego mu społeczeństwa w formie satyr i bajek. Znany jest także jako twórca kilku numerów warszawskiego “Monitora” oraz pierwszej polskiej powieści pt.: “Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”. Żaden z utworów Krasickiego nie jest jednak obecnie tak popularny, jak wspomniane bajki i satyry.

  1. “Pijaństwo” to utwór, który odnosi się do jednej z największych ludzkich przywar, dobrze znanych Krasickiemu z obserwacji jego otoczenia. Co znamienne, wydano go w 1779 roku. Ze względu na trudne czasy, pisarz nawoływał w nim do zachowania trzeźwości umysłu. Bohaterami satyry są dwaj przedstawiciele szlachty.
  2. Tekst “Do króla” jest z kolei zaskakującą satyrą, która z początku zdaje się krytykować wszelkie poczynania i charakter literackiego króla. Ostatecznie okazuje się jednak, że na naganę zasługują ci, którzy go ośmieszają, nie widząc winy we własnym postępowaniu.
  3. “Malarze” to jedna z bajek Ignacego Krasickiego – książki autora z tego gatunku nie znikają z listy szkolnych lektur. Każda z nich niesie bowiem za sobą cenną lekcję. W przypadku “Malarzy” jest to przestroga przed ludzką próżnością.

Dla uczniów szczególnie pomocne mogą okazać się wydania literatury Ignacego Krasickiego, do których załączono opracowanie jego utworów. Zarówno te, jak i podstawowe egzemplarze jego książek, znajdziesz w Skupszopie – sklepie internetowym, który charakteryzuje się olbrzymim asortymentem literackim.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here