Jak kosić trawnik, by wyglądał pięknie przez cały rok?

0
363
Jak kosić trawnik, by wyglądał pięknie przez cały rok

Koszenie trawnika sprawia, że mocno się on krzewi i bardzo ładnie wygląda. Zdrowa trawa to natomiast słabe warunki do rozwoju chwastów i ostatecznie piękny wygląd przez cały sezon wegetacyjny. Warto więc kosić trawę przynajmniej dwa razy w tygodniu, a wykorzystać do tego celu można zarówno standardowe kosiarki spalinowe, jak i specjalistyczne roboty koszące. Na co zwrócić uwagę w trakcie koszenia trawnika? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Kiedy najlepiej kosić trawnik?

Trawę możemy kosić zawsze, gdy jest ona sucha. Wyjątkiem są bardzo upalnie dni, w które powinniśmy wybierać na koszenie ranek lub późne popołudnie. Ważne, by na trawie nie było rosy, która nie tylko może jej zaszkodzić, ale również wpływać na szybsze zużywanie elementów kosiarki. Praca w warunkach mokrych to mocniejsza i szybsza korozja. Żadna kosiarka do trawy nie lubi wilgoci, należy więc zrobić wszystko, by kosić nią, gdy trawa jest całkiem sucha.

Im mocniej nawozimy trawnik, tym częściej należy go kosić. Pamiętajmy, że do odpowiedniego wzrostu oprócz koszenia i nawożenia potrzebne jest również właściwe nawadnianie. Bez podlewania w okresie letnim trawa nie będzie dobrze rosnąć, a jej wygląd będzie pozostawiał sporo do życzenia.

Jaka kosiarka będzie najlepsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo tak naprawdę każda kosiarka wyposażona w dobre ostrze będzie ciąć trawę w sposób umożliwiający osiągnięcie bardzo dobrych efektów. Ważne, by regularnie sprawdzać stan noża tnącego. Jeśli staje się on tępy, warto przeprowadzić ostrzenie lub wymianę. Nie jest ona specjalnie trudna, wystarczy wykręcić jedną śrubę i zmienić nóż na nowy.

Oczywiście kosiarka do trawy może być mniej lub bardziej wygodna w użytkowaniu. Jeśli zależy nam na łatwej i szybkiej pracy, powinniśmy wybierać urządzenia wyposażone w dodatkowy napęd oraz pojemny kosz do zbierania trawy. Pchanie ciężkiej kosiarki po trawniku nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego te rozwiązania mogą nam mocno ułatwić pracę, a nawet sprawić, że stanie się ona prawdziwą przyjemnością.

Jeśli klasyczna kosiarka do trawy nie jest dla nas odpowiednia, powinniśmy zastanowić się nad niewielkimi robotami koszącymi, które przeprowadzą za nas całą pracę. Te ciche urządzenia codziennie wyjeżdżają na trawnik i delikatnie skracają źdźbła trawy, sprawiają, że wygląda ona perfekcyjne. Ważną ich zaletą jest fakt, że nie musimy martwić się co robić ze skoszoną trawą. Całość cięta jest na tak małe elementy, że szybko rozkłada się na ziemi, a my mamy z głowy wyrzucanie odpadków.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here