Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

0
689
pierwsza wizyta u dentysty

Czy wizyta u dentysty od zawsze kojarzy Ci się z nieprzyjemnymi doświadczeniami, bólem oraz strachem już na etapie umawiania się na kontrolę lub leczenie zęba? Może sama myśl o tym, że Twoje dziecko też to czeka, powoduje u Ciebie przyspieszone bicie serca i lęk przed jego pierwszą wizytą u stomatologa? Tak nie musi być! Jeśli pierwsze spotkanie Twojego dziecka ze specjalistą od leczenia zębów odbędzie się w odpowiednim czasie, a także zadbasz o właściwą przygotowanie do tego wydarzenia, każda kolejna wizyta nie będzie koszmarem ani dla Twojej pociechy, ani dla Ciebie.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się już między 6. a 12. miesiącem życia, a nie dopiero wtedy, gdy dziecko idzie do szkoły czy też skarży nam się na ból zęba. Niestety zwykle ma ona miejsce zbyt późno[1].

Jaki jest jej cel?

Jest to tzw. wizyta adaptacyjna, podczas której lekarz kontroluje uzębienie zęba, ale też edukuje rodziców o prawidłowych nawykach higienicznych oraz odpowiedniej diecie, chroniącej zęby przed próchnicą[2]. Stomatolog powinien wyjaśnić rodzicom, jak dbać o dziąsła i zęby maluchów, a także wyjaśnić, jakie czynniki i pokarmy wpływają na rozwój próchnicy. Dodatkowo lekarz poinformuje o częstotliwości kolejnych wizyt oraz w jakich sytuacjach warto zgłosić się z dzieckiem wcześniej, niż przewiduje to podstawowy schemat.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Odpowiednie przygotowanie dziecka przez rodziców, obok wyboru dentysty umiejącego współpracować z małymi dziećmi, jest kluczem do sukcesu w kwestii podejścia dziecka do wizyt u stomatologa. Oto kilka rad, które warto wdrożyć w życie:

  1. przed wizytą porozmawiaj z dzieckiem o tym, gdzie idziecie i wytłumacz w prostych słowach, jaki jest cel wizyty,
  2. zróbcie przegląd dentystyczny ulubionej zabawce malucha, a potem zabierzcie ją do dentysty,
  3. nie strasz dziecka bólem ani swoimi złymi doświadczeniami z leczenia dentystycznego,
  4. wybierz komunikatywnego stomatologa, z dobrym podejściem do dzieci,
  5. po wizycie nagrodź dziecko, np. nową książeczką, zabawką czy wizytą na placu zabaw.

Dlaczego pierwsza wizyta u dentysty jest tak ważna?

Od celu i przebiegu pierwszej wizyty u dentysty zależy naprawdę wiele. To wtedy dziecko tworzy sobie w głowie pewien wzorzec takiej wizyty i przekonania, na których będzie bazować resztę życia. Dlatego tak ważne jest, aby powodem pierwszej wizyty nie był ból czy uraz zęba, lecz by było to spotkanie jedynie adaptujące dziecko, niewiążące się z leczeniem. Dodatkowo dziecko buduje wtedy pewną więź z dentystą, dlatego też dobrze, aby zachowana była ciągłość leczenia u tego samego specjalisty.

Podczas pierwszej wizyty stomatolog może też doradzić rodzicom, jak radzić sobie podczas ząbkowania. Ból i dyskomfort związany z ząbkowaniem można łagodzić stosując specjalny żel dostępny w aptece. Ważny jest skład preparatu, bowiem jego działanie jest przeznaczone do stosowania miejscowego. Warto pamiętać, że jego działanie jest zwykle krótkotrwałe, bo są usuwane z jamy ustnej dziecka w ciągu kilku minut. Dłużej utrzymują się preparaty zawierające polimer poliwinylopirolidon i/lub kwas hialuronowy. Tworzą bioadhezyjną warstwę na podrażnionym dziąśle, szybko łagodzą ból oraz zaczerwienienie dziąseł istotne, to preparat dla tak małego dziecka nie powinien zawierać środków znieczulających miejscowo, leków, alkoholu ani cukru. Nie czekaj i już dziś umów swoje dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa!

Rekomendacje:

Bernaś K., Majewski J., Jarosz M. J, J., Zachowania prozdrowotne rodziców w zakresie profilaktyki i higieny jamy ustnej u dzieci – przegląd literatury, Aspekty zdrowia i choroby, Tom 2, Nr 1, Rok 2017.

Mika A., Mituś-Kenig M., Mizerska-Żurowska A., Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym – wiek dziecka oraz przyczyna zgłoszenia się. Przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia 2/2019.

[1] P. Sobiech, A. Turska-Szybka, A. Kobylińska, D. Olczak-Kowalczyk, Borgis — New Medicine 1/2020, s. 26-31.

[2] K. Bernat, J. Majewski, M. J. Jarosz, Zachowania prozdrowotne rodziców w zakresie profilaktyki i higieny jamy ustnej, Aspekty zdrowia i choroby, tom 2, 2017, s. 34-39.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here