Problem narkomanii w Polsce jest ogromny. Każdego roku statystyki dotyczące ilości osób sięgających po środki odurzające tego rodzaju wzrastają. Niestety, po narkotyki sięga coraz częściej młodzież. Okazuje się, że 23% 17 latków przyznaje, że bez żadnego problemu może zdobyć tego rodzaju środki. Konieczna jest wzmożona edukacja dzieci i rodziców oraz działania, dzięki którym narkomania w Polsce będzie zwalczana. Jak rozpoznać te pierwsze objawy, które świadczą o zażywaniu narkotyków przez najmłodszych?
Sygnały ostrzegawcze
Większość rodziców nawet nie domyśla się, że ich dziecko może mieć problem z narkotykami. Czujna obserwacja latorośli pomoże szybko zidentyfikować problem. Chociaż narkomani potrafią się doskonale kamuflować, po zażyciu środka odurzającego niektóre zachowania czy zmiany w wyglądzie są na tyle wyraźne, że z powodzeniem udaje się odkryć problem.
Ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków wskazują objawy, które mogą świadczyć o zażywaniu narkotyków przez dziecko. Do takich zaliczyć można ospałość albo nad wyraz dużą aktywność, zmianę towarzystwa, unikanie rozmów i kontaktu wzrokowego, zaburzenia łaknienia, problemy w nauce. Dochodzą także objawy, które można dostrzec w fizyczności dziecka. Tutaj wymienia się szybki spadek masy ciała albo natężone przybieranie na wadze, przekrwione gałki oczne, zwężone albo rozszerzone źrenice, niewyraźną mowę czy brak koordynacji ruchowej. Dziecko, które przyjęło narkotyk, jest rozkojarzone, nie może skupić uwagi, wyraźnie widać wahania jego nastroju, od nadmiernej euforii do ogromnego smutku.
Trzeba mieć na uwadze, że każdy rodzaj narkotyku daje inne objawy, symptomy nie muszą też pojawiać się zawsze i wszystkie. To również dlatego nie od razu udaje się odkryć narkotykowe uzależnienie.
Jak reagować?
Najgorsze jest bagatelizowanie podejrzeń, intuicja rodzica nie powinna zawodzić. Lepiej sprawdzić i wykluczyć ewentualne uzależnienie od narkotyków, aniżeli pozwolić na jego zaawansowany stan. Trzeba wiedzieć, że przyjmowanie środków odurzających pozostawia trwałe ślady w organizmie. Niekorzystnie wpływa nie tylko na zachowanie dziecka czy jego układ nerwowy, ale zwyczajnie wyniszcza. Ryzykiem jest również przedawkowanie, a co za tym idzie, śmierć osoby uzależnionej.
Aby leczyć z narkomanii, na terenie naszego kraju do dyspozycji pozostają ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków. To do tych instytucji należy zwrócić się z problemem. Dziecko, które przyjmuje narkotyki, wymaga profesjonalnego leczenia, najczęściej są to terapie w zamkniętych ośrodkach.
Pamiętajmy, że każda leczenie uzależnienia od narkotyków wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. Najważniejsze jest jednak rozpoznanie problemu i chęć rozpoczęcia terapii. W leczeniu powinna uczestniczyć cała rodzina osoby uzależnionej, to jej wsparcie jest niezbędne, by walka z narkotykami mogła być wygrana.