Jak wybrać buty do biegania?

0
574
najlepsze buty do biegania

Bieganie to całkowicie darmowa, a co najważniejsze, prosta oraz bardzo dobra dla naszego zdrowia forma ruchu. Zauważyć można, że ta właśnie dyscyplina sportu cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Podczas regularnego trenowania mamy również czas, żeby na spokojnie przemyśleć pewne sprawy. Bieganie ma bardzo dobry wpływ na naszą kondycję oraz ogólne samopoczucie. Powszechnie wiadomo, że wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie się endorfin, a więc hormonów szczęścia. Jednak, żeby móc w pełni cieszyć się bieganiem, musimy mieć do tego odpowiednie obuwie. Jak zatem wybrać najlepsze buty do biegania?

Najlepsze buty do biegania to obuwie dopasowane do naszych potrzeb

Kiedy wybieramy dla siebie obuwie biegowe, najważniejsze jest to, żeby znaleźć najlepsze buty do biegania, które zostały zaprojektowane z myślą o naszym stylu biegania. Powinny odnosić się do naszej osobistej biomechaniki, a więc do kroków, które robimy, jak również obejmować rodzaj uprawianych biegów (odległość, prędkość oraz nawierzchnia) i osobiste preferencje. Nie ma przy tym konieczności udania się do laboratorium pełnego naukowców, którzy określą nasz styl biegania. Poza tym musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz krok cały czas się zmienia. Jest to zależne między innymi od zróżnicowania rzeźby terenu, odległości czy też zmęczenia mięśni.

Kluczowy jest rodzaj nawierzchni

Kiedy biegamy, nasze stopy uderzają o ziemię zawsze z taką samą siłą, niezależnie od tego, na jakim rodzaju nawierzchni biegamy. Różni się natomiast natężenie amortyzacji tych uderzeń. Asfalt to nawierzchnia bardzo twarda, a więc najlepsze buty do biegania będą takie, które mają bardzo dużą amortyzację. Tymczasem leśna ścieżka czy też ubita ziemia to nawierzchnia dużo bardziej miękka – a co za tym idzie – przyjmie znacznie mniej wstrząsów aniżeli w momencie, kiedy biegamy po asfalcie. Dobrze sprawdzi się tutaj obuwie, które ma niewielką bądź średnią amortyzację.

Zwróć uwagę na ustawienie pięty

Jeżeli chcemy sprawdzić ustawienie pięty, musimy postawić lewy but obok prawego na płaskiej powierzchni i zaobserwować czy tyły stoją prosto. Jeżeli w obrębie pięty but będzie nachylony do wewnątrz może być to przyczyną nadpronacji, natomiast na zewnątrz – nadsupinacji. Musimy pamiętać o tym, że pronacja jest to normalny, absolutnie niegroźny proces. Zmniejsza on ryzyko przeciążenia, jednakże jej nadmiar może skutkować kontuzją. Wzór zużycia naszych podeszew zewnętrznych może nam pomóc wybrać najlepsze buty do biegania.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here