Jak wybrać wózek spacerowy?

0
1528

To, jaki wózek spacerowy wybierzesz, w znaczący sposób przełoży się nie tylko na komfort dziecka w czasie spacerów, ale również na Twoją wygodę podczas prowadzenia czy transportu sprzętu. W odróżnieniu od pierwszej gondoli, ten pojazd jest w stanie posłużyć maluchowi nawet przez kilka lat, dlatego warto, aby był solidny, bezpieczny, ale również wygodny i lekki. Na co zwrócić uwagę, przeglądając dostępne wózki spacerowe?

  1. Wózki spacerowe i ich rodzaje
  2. Czym się kierować, wybierając spacerówkę?
  3. Baby design, czyli co jeszcze jest ważne?

Wygląd wózka jest bardzo ważny, jednak podczas zakupu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne i dodatkowe funkcjonalności.

Wózki spacerowe i ich rodzaje

Wózek spacerówka może mieć różną konstrukcję, przekładającą się na późniejsze stosowanie. Dużą popularnością cieszy się chociażby wózek spacerowy parasolka, a to tylko jeden z popularnych typów. Wyróżnić warto:

  • klasyczna spacerówka, czyli wózek przeznaczony dla dzieci samodzielnie siedzących. Najczęściej ma obszerniejsze, sztywne, ale nadal miękkie oparcie, odpowiedniej wielkości kółka oraz zabezpieczenie malca: pałąk i pasy bezpieczeństwa, z którymi dziecko nie poradzi sobie samo. Dla podróżujących znakomitym wyborem jest wózek składany,
  • spacerówka od urodzenia, czyli wózek, który można wykorzystywać już od pierwszych tygodni życia. W przypadku niemowląt niesiedzących samodzielnie ważne, aby regulowane oparcie można było położyć całkowicie na płasko, do pozycji leżącej,
  • spacerówka typu parasolka – wspomniany już wyżej wózek, który sprawdzi się przede wszystkim w przypadku starszych dzieci, idealny do jazdy po mieście ze względu na z reguły małe koła,
  • wózki 3 w 1 – to modele najbardziej zaawansowane pod względem funkcjonalności. Posłużą dziecku nawet przez kilka lat, ponieważ ich konstrukcja to jednocześnie gondola, opcja spacerówki, fotelik do samochodu. Jeśli typ siedziska jest odpowiednio duży, posłuży nawet młodszemu przedszkolakowi. Trzeba jednak mieć świadomość, że taki model jest cięższy od chociażby parasolki, dlatego przenoszenie i rozkładanie może być trudniejsze.

Kiedy przesadzać dziecko na spacerówkę? Najczęściej wskazywany czas to około 5-6 miesiąca.

Czym się kierować, wybierając spacerówkę?

Kupując wózek spacerowy, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jakich?

  • Waga wózka

W przeciwieństwie do gondoli dobrym wyborem jest lekki wózek spacerowy, który łatwo jest wnieść po schodach lub do tramwaju albo złożyć i wpakować do bagażnika. Optymalne jest około 6-7 kilogramów, aczkolwiek warto pamiętać, że im więcej dodatkowych mechanizmów, tym cięższa konstrukcja.

  • Rozmiar po złożeniu

Kompaktową spacerówkę z łatwością ukryjesz w bagażniku samochodowym czy luku samolotu. Nie będziesz też mieć problemu w komunikacji miejskiej czy sklepie.

  • Siedzisko

Siedzisko powinno być wyprofilowane i na tyle obszerne, by zapewniać komfort malucha w pozycji siedzącej oraz leżącej, niezależnie od wieku. Niektóre modele pozwalają na zmianę kierunku siedzenia oraz modyfikację głębokości. Ważne, aby maluch mógł swobodnie zgiąć nogi, ale jednocześnie by nie wystawały one na zewnątrz, gdy podrośnie. Optymalna głębokość to około 25 centymetrów.

  • Budka

Buda w wózku ma za zadanie chronić przed czynnikami atmosferycznymi, dlatego powinna być szeroka. Istotna jest również jej wysokość: na tyle znaczna, by dziecko mogło swobodnie poznawać świat.

  • Regulowany podnóżek

Podparcie na stopy powinno umożliwiać przyjęcie swobodnej pozycji, dlatego tak ważna jest możliwość dopasowania jego położenia do wieku.

Ważne są także dodatkowe parametry techniczne, na przykład rodzaj kół, stelaża czy amortyzatorów. To od nich zależy, czy pojazd będzie nadawał się do jazdy w terenie, jak na przykład wózki czterokołowe z bezpiecznymi kołami piankowymi, czy sprawdzi się raczej na krótkim dystansie jak popularny trójkołowiec.

Baby design, czyli co jeszcze jest ważne

Istnieją jeszcze dodatkowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Z punktu widzenia rodzica ważna jest łatwość prowadzenia, stabilność konstrukcji, hamulec nożny, łatwe możliwości składania oraz tapicerka zdejmowana, którą łatwo jest wyprać. Ostateczną decyzję podejmuj jednak, uwzględniając indywidualne aspekty: czy potrzebujesz wózka do typowego spaceru z dzieckiem, a może także do biegania bądź jazdy w terenie. W zależności od potrzeb zwróć uwagę na bardziej masywne tylne koła albo bonus taki jak regulowana rączka.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here