Kanistry – pojemniki wielofunkcyjne

0
658

Słowo kanister kojarzy się najczęściej ze stacją benzynową. Jednak te pojemniki o charakterystycznym kształcie mają szereg zastosowań także poza przemysłem paliwowym. Ich wygodna forma oraz lekkość sprawiają, że z powodzeniem znajdują zastosowanie niemal w każdej gałęzi przemysłu.

Rożne branże – różne zastosowania

Branżą w której na szeroką skalę wykorzystuje się kanistry jest choćby branża spożywcza. Przechowywanie i transport wody, płynnych bądź sypkich surowców spożywczych czy też półproduktów – wszędzie tam kanistry będą niezastąpione. Ponadto na dużą skalę znajdą zastosowanie również w przemyśle chemicznym czy farmaceutycznym. Kanistry przydadzą się ponadto w gospodarstwach domowych czy warsztatach, a ich zastosowanie ogranicza właściwie jedynie nasza fantazja.

Nie tylko wnętrze

Wybór rodzaju kanistra zależeć będzie od rodzaju i ilości składowanych w nim substancji. Przy zakupie tych, przeznaczonych do produktów spożywczych (w tym wody pitnej), należy zwrócić szczególną uwagę na surowiec oraz posiadane atesty. Fizjologicznie nieszkodliwe tworzywo jakim jest polietylen z dodatkowym atestem na kontakt z żywnością będzie idealnym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem tego surowca są jego właściwości bezwonne i bezsmakowe, a także wodoszczelność oraz wytrzymałość. Kanistry wykonane z tego materiału nadają się do ponownego przetworzenia. Z kolei pojemniki w których przechowywane będą materiały niebezpieczne powinny posiadać atest UN.

Bo wielkość ma znaczenie

Kolejnym aspektem na który należy zwrócić uwagę są gabaryty zbiornika. Pojemniki występują w wielu wariantach, a dobór odpowiedniego zależy nie tylko od rodzaju i ilości wypełnienia, ale także od tego, czy zostanie  on wykorzystany do transportu czy jedynie do przechowywania. Na rynku znajdziemy poręczne kanistry o pojemności 5 litrów, po zbiorniki całkiem pokaźnych rozmiarów. Szeroki wybór rozmiarów i kształtów umożliwia optymalne i bezpieczne sztaplowanie oraz paletyzację. Ważnym aspektem jest także szerokość wlewu, która również zależeć będzie od przechowywanej substancji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza wymienionymi wyżej cechami pojemników, warto również zwrócić uwagę na kolorystykę. Pojemniki występują w wielu kolorach: od naturalnego po niebieski, zielony czy czerwony. Istnieje również możliwość zakupu pojemników wyposażonych dodatkowo w transparentny pasek stanu, czy też z poszerzonym wlewem – na przykład DIN 96. Jak widać wybór jest przeogromny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here