Kiedy i jak sadzić flance truskawek?

0
321
Flance truskawek

Smaczne i zdrowe truskawki uwielbia każdy. Żeby jednak móc cieszyć się ich wspaniałym smakiem należy je najpierw wyhodować. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, flance truskawek nie mają zbyt dużych wymogów, dlatego doskonale nadają się do uprawy w naszym klimacie. Warto zadbać o odpowiednią ziemię, aby nie była podmokła czy piaszczysta oraz wybrać miejsce, które jest dobrze nasłonecznione.

Kiedy najlepiej sadzić flance truskawek?

Optymalnym okresem, w którym warto zdecydować się na sadzenie truskawek, jest lipiec i sierpień, ale wszystko zależy od typu sadzonki. Na rynku znajdziemy aż 3 rodzaje:

  • kopane – które wydobywa się z gruntu jesienią oraz wczesną wiosną i najczęściej właśnie w tym okresie są dostępne w sprzedaży,
  • typu Frigo – te zazwyczaj kopane są zimą i dostępne są na rynku od wiosny aż do lata,
  • doniczkowe – można nabyć od połowy marca aż do połowy października.

Jak przygotować rabaty pod flance truskawek?

Flance truskawek są mało wymagającymi roślinami ogrodowymi. Świetnie owocują praktycznie na każdej glebie, ale najlepiej jest wybrać podłoże przepuszczalne, które ma lekko kwaśny odczyn pH 5,5–6,5. Najgorzej rosną wyłącznie na terenach piaszczystych i podmokłych.

Do sadzenia truskawek najlepiej jest wybrać miejsce, które jest dobrze nasłonecznione, a przy tym osłonięte od wiatru. Ziemie należy odchwaścić i przekopać przy użyciu łopaty, a następnie wyrównać przy pomocy grabi. W następnym kroku nawozimy cały teren, gdzie będą posadzone flance truskawek nawozami naturalnymi lub obornikiem albo kompostem. Nawożenie dobrze jest wykonać rok wcześniej przed posadzeniem truskawek.

Zanim zdecydujemy się na sadzenie, powinniśmy również dokładnie sprawdzić, czy w glebie nie występują jakiekolwiek szkodniki, które mogłyby zaszkodzić sadzonkom. Chodzi tu między innymi o drutowce, pędraki czy nicienie. Zazwyczaj wystarczy przekopać glebę, dzięki czemu larwy wyjdą na powierzchnię, gdzie zostaną zjedzone przez ptaki. Jeśli jednak szkodników będzie bardzo dużo, to należy zastosować odpowiednią chemię.

W jakich odstępach sadzić sadzonki truskawek?

Flance truskawek należy sadzić w równych odstępach co około 50 cm. Natomiast jeśli chodzi o odległość pomiędzy sadzonkami w rzędzie, to tutaj należy zastosować około 30 cm odległości. W ten sposób łatwo będzie można później zbierać truskawki.

Sadzenie należy rozpocząć po kilku dniach od przekopania rabaty, a przed przystąpieniem do pracy dobrze nawilżyć podłoże. Za pomocą łopatki wykopujemy dołki, które są nieco głębsze, niż długość korzeni sadzonek. Następnie umieszczamy tam flance truskawek, ale trzeba przy tym pamiętać, aby zielone pędy znajdowały się nad powierzchnią ziemi. Kiedy zostaną przysypane, to mogą po prostu zgnić.

Na koniec ugniatamy podłoże wokół sadzonek i wykonujemy ściółkowanie. Chodzi o wysypanie ziemi np. słomą, dzięki czemu ograniczony zostanie rozrost chwastów, a przy tym sadzonki będą miały dodatkową ochronę przed wysychaniem, a owoce przed gniciem czy zabrudzeniami. Po całym procesie podlewamy flance truskawek.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here