Kilka porad w sprawie zakupu prześcieradeł

0
678
Kilka porad w sprawie zakupu prześcieradeł

Prześcieradła mają duży wpływ na nasz sen. Dlatego przystępując do ich zakupu, warto dołożyć starań i wybrać takie, które pozwoli nam cieszyć się upragnionym snem. Wśród dostępnych prześcieradeł znajdziemy modele wykonane z różnych materiałów, wyposażone w dodatkowe elementy (np. gumkę) oraz o różnym rozmiarze. Zapraszamy do lektury „wprowadzenia w temat prześcieradeł”, w którym postaramy się doradzić – po jaki rodzaj prześcieradła warto sięgnąć.

Po jaki materiał warto sięgnąć?

Prześcieradła mogą być wykonane z różnorodnych materiałów – zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych. Do pierwszej grupy zaliczamy przede wszystkim bawełnę, wełnę, len oraz jedwab. Do drugiej – różnego typu tkaniny sztuczne, takie jak choćby elastyna. Często też spotykamy prześcieradła wykonane z mieszanek obu grup materiałów.

Jeśli zastanawiasz się, jaki materiał warto wybrać – warto pamiętać, że obie grupy mają swoje słabe i mocne strony. W przypadku tkanin naturalnych – są one dosyć przewiewne oraz dobrze izolują temperaturę. Materiały syntetyczne są bardziej elastyczne oraz równie dobrze sprawdzają się w izolowaniu ciepła. Oczywiście, użyteczność danej tkaniny zależy też w dużym stopniu od jej gramatury. Najniższy poziom gramatury wynosi około 200 gramów na metr kwadratowy, najwyższy natomiast – 1000 gram na metr kwadratowy.

Prześcieradło – z gumką czy bez?

Obecność gumki stanowi duże ułatwienie. Prześcieradła obszyte na krawędzi gumką są łatwiejsze w nakładaniu i ściąganiu z materaca. Ponadto, są bardziej stabilne – po nałożeniu na materac dokładnie przylegają do jego powierzchni.

Prześcieradła bez gumki również mają swoich oddanych fanów. Ich zaletą jest łatwiejsze przechowywanie, składanie oraz prasowanie. Ponadto, prześcieradła bez gumki również mogą być bardzo stabilne po zaścieleniu. Wszystko zależy od naszej staranności i dokładności.

Rozmiary dostępnych prześcieradeł

Rozmiar prześcieradła to kluczowa sprawa w czasie jego zakupu. Najczęściej, rozmiar dobieramy względem rozmiaru łóżka lub też – rozmiaru osoby, która będzie spała na danym prześcieradle. Oczywistą sprawą jest, że prześcieradła dla nastolatka i dzieci będą mniejsze niż te dedykowane dla dorosłych. Również w przypadku łóżek dwuosobowych konieczne będzie zaopatrzenie się w prześcieradła odpowiednio szerokie.

Jeśli planujesz zakup prześcieradła dla jednej osoby, wówczas warto wybrać model długi na przynajmniej 200 cm oraz szeroki na przynajmniej 140-160 cm. Szczególną popularnością w ścieleniu łóżek jednoosobowych cieszy się prześcieradło frotte z gumką 140×200 cm.

W przypadku łóżek i materacy dwuosobowych – konieczne będzie wybranie prześcieradeł szerszych. Zalecamy sięgnąć po prześcieradła szerokie na przynajmniej 180 cm lub nawet – 220 cm. W wielu przypadkach w zupełności wystarczy prześcieradło z gumką 180×200 cm.

Jeśli poszukujesz prześcieradła dla nastolatka, dziecka lub niemowlaka – polecamy wybrać modele o długości odpowiadającej rozmiarowi twojej pociechy. Warto podkreślić, że znajdziemy zarówno prześcieradła dedykowane do ścielenia łóżek i łóżeczek dziecięcych, jak i becików, nosidełek oraz innych.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here