Klocki magnetyczne – co warto o nich wiedzieć?

0
1238

O tym, jak ważną rolę odgrywają klocki w prawidłowym rozwoju dziecka, chyba nie trzeba nikomu mówić. Pobudzają kreatywność i wyobraźnię malucha. Uczą planowania, logicznego myślenia i konstruowania, a także pozytywnie wpływają na rozwój wyobraźni przestrzennej. Nie bez powodu w sprzedaży znaleźć można tyle rozmaitych zestawów, jednak szczególnym zainteresowaniem warto obdarzyć klocki magnetyczne. Ich charakterystyczną cechą jest sposób łączenia, albowiem poszczególne elementy zestawiane są ze sobą na zasadzie przyciągania magnetycznego. W efekcie, tworzone konstrukcje mogą przyjmować płaską lub trójwymiarową postać. Jak je układać? Jakie zestawy są dostępne w sprzedaży?

Do budowania płaskich i przestrzennych konstrukcji

Klocki magnetyczne stanowią szczególny rodzaj klocków. W ich skład wchodzą namagnesowane kulki i patyczki, które dziecko może połączyć według własnego, autorskiego pomysłu. Wbrew początkowym skojarzeniom, ich układanie może nie być takie proste, albowiem jeśli malec będzie próbował złączyć je tymi samymi biegunami, klocki zamiast przyciągać, będą się odpychały. Z klocków magnetycznych można tworzyć proste, płaskie konstrukcje lub skomplikowane budowle trójwymiarowe, które – ze względu na stopień trudności – szczególnie polecane są starszym dzieciom.

Dla najmłodszych i nieco starszych

Chcąc obdarować swoją pociechę klockami magnetycznymi, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie pod względem wieku. Wiadomym jest, że maluchy nie powinny bawić się klockami dla starszych dzieci (ze względu na ryzyko uduszenia), z kolei starsze nie zainteresują się zestawami dla najmłodszych (będą dla nich zbyt proste, a przez to nieciekawe). Jakie zatem klocki magnetyczne wybrać? Listę propozycji otwierają zestawy przeznaczone dla najmłodszych smyków. W ofercie niektórych producentów znaleźć można zabawki dedykowane dla niemowląt od 8. miesiąca życia. Zawierają duże klocki, które wykonane są z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Kolejne zestawy to propozycje dla dzieci z przedziału 1-3, które składają się z większej liczby elementów, ale nadal pozwalają tworzyć nieskomplikowane konstrukcje. W sprzedaży nie brakuje także modeli przeznaczonych dla chłopców i dziewczynek, które jak wiadomo – różnią się kolorem oraz zestawów dla starszych dzieci. Mowa oczywiście o neodymowych klockach magnetycznych, których zasada układania jest inna od klasycznych, prostych elementów. W tym przypadku poszczególne kulki mogą odpychać się lub przyciągać, co uatrakcyjnia zabawę, nierzadko wciągając do niej dorosłego.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here