Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego — samochodu, motocykla, a nawet łodzi motorowej. Jak wybrać ten, który w pełni spełni oczekiwania kredytobiorcy? Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy z bankiem? Podpowiadamy.
Kredyt samochodowy to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu pojazdów mechanicznych. Nic dziwnego. Dzięki korzystnemu oprocentowaniu jest jednym z najtańszych kredytów na rynku.
Kredyt samochodowy — co warto o nim wiedzieć?
Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, czyli przeznaczonym na konkretny, znany bankowi cel. W tym przypadku może być to sfinansowanie nowego lub używanego pojazdu mechanicznego — samochodu osobistego lub dostawczego, motoroweru, motocykla czy łodzi motorowej. Maksymalna kwota kredytu samochodowego zależy od wartości pojazdu oraz twojej zdolności kredytowej, a okres spłaty wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. W zależności od konkretnej oferty spłata kredytu samochodowego może przybierać różne formy. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane przez kredytodawców to:
- tradycyjne miesięczne raty równe lub malejące;
- raty balonowe (płatne raz w roku);
- tradycyjne miesięczne raty równe lub malejące z ostatnią ratą balonową.
Niskie koszty kredytów samochodowych
Jedną z najważniejszych zalet kredytu samochodowego są niewielkie koszty. Takie udogodnienie jest spowodowane korzystnymi z punktu widzenia finansującego zapisami umowy. Przez cały okres kredytowania bank pozostaje bowiem współwłaścicielem pojazdu, a jego dane figurują w dowodzie rejestracyjnym, zaraz obok danych kredytobiorcy. W przypadku problemów z terminową spłatą rat kredytodawca może przejąć pojazd, eliminując ryzyko dalszego zadłużenia. Większość banków wymaga także ustanowienia zabezpieczeń oraz wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych.
Kto może sięgnąć po kredyt samochodowy?
Wymagania w stosunku do kredytobiorców mogą kształtować się odmiennie w zależności od konkretnego banku. Z powodzeniem można przyjąć jednak, że kredyt samochodowy może otrzymać osoba, która:
- ma co najmniej 18 lat i pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych;
- ma dowód osobisty, numer PESEL i mieszka w Polsce;
- dysponuje wymaganą przez bank zdolnością kredytową.
Rozważasz zaciągnięcie kredytu samochodowego? Nie wybieraj impulsywnie. Kluczem do sukcesu i znalezienia najkorzystniejszej (nie tylko cenowo) oferty jest porównanie ofert różnych banków i analiza najważniejszych parametrów.
Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?
Zanim wybierzesz najlepszy kredyt samochodowy, porównaj oferty poszczególnych banków, szczególną uwagę zwracając na:
- koszty. Dobry kredyt bankowy powinien być przede wszystkim niedrogi. Dzięki korzystnym z punktu widzenia zapisom umowy kredyty samochodowe są z reguły zdecydowanie tańsze niż gotówkowe. Podczas analizy poszczególnych ofert niech nie zwiedzie cię jednak niskie oprocentowanie. Aby dowiedzieć się, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, sprawdź wartość RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu zawiera w sobie wszystkie opłaty okołokredytowe i jasno pokazuje, ile wynosi koszt korzystania z pieniędzy banku w skali roku;
- tempo wydania decyzji kredytowej. Jeśli zależy ci na tym, aby wsiąść za kierownicę wymarzonego auta jak najszybciej, wybierz bank, który deklaruje podjęcie decyzji w jak najkrótszym czasie — nawet w ciągu 30 czy 60 minut (tak, jest to możliwe!);
- honorowane przez bank źródła dochodu. Zwłaszcza jeśli czerpiesz dochody z niestandardowych źródeł, upewnij się, że kredytodawca je zaakceptuje;
- możliwość sfinansowania auta z różnych źródeł. Chcesz sfinansować kredytem sprowadzone z zagranicy auta lub pojazd kupiony w komisie? Wybierz kredytodawcę, który udzieli kredytu na auta z drugiej ręki.