Kredyt samochodowy — na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy?

0
626
Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to kredyt celowy przeznaczony na zakup pojazdu mechanicznego — samochodu, motocykla, a nawet łodzi motorowej. Jak wybrać ten, który w pełni spełni oczekiwania kredytobiorcy? Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy z bankiem? Podpowiadamy.

Kredyt samochodowy to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu pojazdów mechanicznych. Nic dziwnego. Dzięki korzystnemu oprocentowaniu jest jednym z najtańszych kredytów na rynku.

Kredyt samochodowy — co warto o nim wiedzieć?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, czyli przeznaczonym na konkretny, znany bankowi cel. W tym przypadku może być to sfinansowanie nowego lub używanego pojazdu mechanicznego — samochodu osobistego lub dostawczego, motoroweru, motocykla czy łodzi motorowej. Maksymalna kwota kredytu samochodowego zależy od wartości pojazdu oraz twojej zdolności kredytowej, a okres spłaty wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. W zależności od konkretnej oferty spłata kredytu samochodowego może przybierać różne formy. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane przez kredytodawców to:

  • tradycyjne miesięczne raty równe lub malejące;
  • raty balonowe (płatne raz w roku);
  • tradycyjne miesięczne raty równe lub malejące z ostatnią ratą balonową.

Niskie koszty kredytów samochodowych

Jedną z najważniejszych zalet kredytu samochodowego są niewielkie koszty. Takie udogodnienie jest spowodowane korzystnymi z punktu widzenia finansującego zapisami umowy. Przez cały okres kredytowania bank pozostaje bowiem współwłaścicielem pojazdu, a jego dane figurują w dowodzie rejestracyjnym, zaraz obok danych kredytobiorcy. W przypadku problemów z terminową spłatą rat kredytodawca może przejąć pojazd, eliminując ryzyko dalszego zadłużenia. Większość banków wymaga także ustanowienia zabezpieczeń oraz wykupienia pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kto może sięgnąć po kredyt samochodowy?

Wymagania w stosunku do kredytobiorców mogą kształtować się odmiennie w zależności od konkretnego banku. Z powodzeniem można przyjąć jednak, że kredyt samochodowy może otrzymać osoba, która:

  • ma co najmniej 18 lat i pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych;
  • ma dowód osobisty, numer PESEL i mieszka w Polsce;
  • dysponuje wymaganą przez bank zdolnością kredytową.

Rozważasz zaciągnięcie kredytu samochodowego? Nie wybieraj impulsywnie. Kluczem do sukcesu i znalezienia najkorzystniejszej (nie tylko cenowo) oferty jest porównanie ofert różnych banków i analiza najważniejszych parametrów.

Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Zanim wybierzesz najlepszy kredyt samochodowy, porównaj oferty poszczególnych banków, szczególną uwagę zwracając na:

  • koszty. Dobry kredyt bankowy powinien być przede wszystkim niedrogi. Dzięki korzystnym z punktu widzenia zapisom umowy kredyty samochodowe są z reguły zdecydowanie tańsze niż gotówkowe. Podczas analizy poszczególnych ofert niech nie zwiedzie cię jednak niskie oprocentowanie. Aby dowiedzieć się, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze, sprawdź wartość RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu zawiera w sobie wszystkie opłaty okołokredytowe i jasno pokazuje, ile wynosi koszt korzystania z pieniędzy banku w skali roku;
  • tempo wydania decyzji kredytowej. Jeśli zależy ci na tym, aby wsiąść za kierownicę wymarzonego auta jak najszybciej, wybierz bank, który deklaruje podjęcie decyzji w jak najkrótszym czasie — nawet w ciągu 30 czy 60 minut (tak, jest to możliwe!);
  • honorowane przez bank źródła dochodu. Zwłaszcza jeśli czerpiesz dochody z niestandardowych źródeł, upewnij się, że kredytodawca je zaakceptuje;
  • możliwość sfinansowania auta z różnych źródeł. Chcesz sfinansować kredytem sprowadzone z zagranicy auta lub pojazd kupiony w komisie? Wybierz kredytodawcę, który udzieli kredytu na auta z drugiej ręki.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here