Mata do akupresury – jak wybrać idealną dla siebie?

0
487

Co to jest mata do akupresury? Dla kogo jest szczególnie pomocna? Czy regularne stosowanie maty do akupresury pozwala pozbyć się sztywności mięśni oraz innych dolegliwości?

Co to jest akupresura?

Zanim przejdziemy do omawiania specyfikacji mat do akupresury, warto wiedzieć, czym właściwie jest akupresura. Jest to chińska metoda leczenia liczącą ponad 7 tysięcy lat. Akupresura opiera się na uciskaniu, dotykaniu lub opukiwaniu konkretnych miejsc na ciele, które nazywane są punktami akupunkturowymi. Akupresura nazywana jest “miękką” akupunkturą.

Korzyści ze stosowania maty do akupresury

Przed rozpoczęciem samodzielnego korzystania z maty, warto najpierw udać się do specjalisty, który postawi diagnozę. Oczywiście osoby, które nie odczuwają żadnych wyraźnych dolegliwości również osiągną dobre wyniki ze stosowania maty – pomaga zredukować stres oraz jest niezastąpiona przy problemach z bezsennością. Mata do akupresury posiada masę korzyści dla organizmu.

Oto 7 powodów, dla których warto się nią zainteresować:

 • Reguluje pracę układu nerwowego.
 • Wzmacnia układ odpornościowy, którego optymalne działanie jest szczególnie ważne okresie jesienno-zimowym.
 • Polepsza pracę układu sercowo-naczyniowego.
 • Przyczynia się do lepszego funkcjonowania układu oddechowego.
 • Uwalnia endorfiny, które uważane są za hormony szczęścia.
 • Relaksuje i odpręża mięśnie.
 • Zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu zmieści się w domu/mieszkaniu, a także sprawdzi się podczas podróży samochodem.

Trzeba pamiętać, że aby odczuć wyżej wymienione korzyści, należy regularnie stosować matę do akupresury.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru maty do akupresury?

Jeśli już wiesz, że chcesz nabyć matę do akupresury, ale w Internecie odczuwasz przesyt informacji, to jesteś w idealnym miejscu. Tak naprawdę istnieją 3 główne wyróżniki, o których warto pamiętać przy wyborze idealnej maty do akupresury dla siebie:

 • ilość kolców,
 • wielkość maty do akupresury,
 • materiał, z którego mata została wykonana.

Sprawa z ilością kolców jest dosyć prosta. Zasada jest taka, że im więcej kolców, tym mocniejsze działanie maty. Oczywiście ilość kolców powinna być dostosowana do osoby, która ją używa. Osoby z większymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego czy z większą masą ciała, potrzebują więcej kolców. Osoby z niską masą ciała lub nie odczuwające wyraźnych symptomów dolegliwości bólowych mogą wybierać maty z mniejszą ilością kolców.

Mata do akupresury może mieć różną wielkość, np. https://yogabazar.pl/pol_m_Relaksacja-i-medytacja_Akcesoria-do-masazu-245.html. Wybór odpowiedniej wielkości maty zależy od celu jej zastosowania. Warto wybrać mniejszą matę, aby uśmierzyć ból miejscowy, a większą matę do masażu całych pleców. Oprócz dwóch powyższych wskaźników, warto zwrócić również uwagę na materiał wykonania maty do akupresury. Materiał dobiera się w zależności od progu bólu. Najczęściej maty wykonane są z:

 • pianki w pokrowcu bawełnianym (przeznaczone dla osób z umiarkowanym odczuwaniem bólu),
 • kokosowa w pokrowcu lnianym (przeznaczona dla osób z wysokim progiem bólu).

Mata do akupresury przynosi ukojenie napiętym mięśniom szyi, karku czy pleców. Często wystarczy 10 minut dziennie, aby odczuć długofalowe pozytywne rezultaty. Przy wyborze odpowiedniej maty dla siebie warto zwrócić uwagę na ilość kolców, wielkość maty oraz materiał wykonania.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here