Niezbędne wyposażenie ołtarza – czego nie może zabraknąć podczas Mszy Świętej?

0
474
Wyposażenie kościoła

Kościół to miejsce wspólnoty, przeznaczone na modlitwę indywidualną i zbiorową. Ważne są w nim rytuały i obrzędy. Wyjątkową celebracją jest Msza Święta, jednak by mogła się odbyć według ustalonego porządku, ołtarz powinien być wyposażony w odpowiednie akcesoria. Czego nie może zabraknąć?

Świątynia to nie tylko zapalone świece, ale także szereg innych narzędzi i przedmiotów niezbędnych do tego, by wypełniło się Słowo Boże i nastąpił moment Eucharystii. Bogata symbolika i znaczenie ołtarza wskazują to miejsce w kościele, jako najważniejsze centrum, któremu okazuje się szacunek i cześć. W czasie liturgii kapłan całuje ołtarz i kłania się mu, niejednokrotnie go okadzając. Ołtarz powinny zdobić kwiaty, a wyposażenie kościoła być mu podporządkowane.

Jak powinien wyglądać ołtarz?

Ołtarz główny mieści się w prezbiterium, zajmując centralne miejsce w świątyni. Jest symbolem Chrystusa, dlatego otacza się do szczególnym szacunkiem. To poświęcone miejsce, którego nie wolno używać do innych celów niż liturgia. Płyta ołtarzowa, czyli mensa powinna być zbudowana z kamienia i pokryta trzema poświęconymi obrusami lnianymi, przypominającymi białe prześcieradła. To na znak płócien, jakimi było owinięte Ciało Chrystusa w grobie. Służy też ochronie przed ewentualnym przesiąknięciem wina do mensy.

Sepulcrum to zagłębienie na środku płyty, w którym zamurowuje się relikwie świętych męczenników. Na ołtarzu nie może zabraknąć krucyfiksu – krzyża z wizerunkiem ukrzyżowanego Pana Jezusa, który stoi pośrodku ołtarza lub na tabernakulum. Ono z kolei jest bogato zdobioną szafką, służąca do przechowywania konsekrowanych Hostii. Wraz z ołtarzem tworzy punkt centralny całego kościoła, do którego nawiązują wszelkie elementy świątyni. Tabernakulum jest symbolem namiotu, w którym Izraelici na pustyni przechowywali Arkę. Wyposażenie kościoła to świece, najlepiej woskowe, osadzone na świecznikach, zwanych lichtarzami. Oznaczają Chrystusa, który swoim światłem ma oświeca każdego człowieka. Na ołtarzu zapala się ich w ilości cztery lub sześć sztuk. Ponadto na mensie znajduje się pulpit pod mszał oraz trzy tablice z modlitwami używanymi w czasie Mszy. Przyozdabianie ołtarza pięknymi kwiatami jest wyrazem miłości ludzkiej do Boga.

Naczynia liturgiczne jako wyposażenie kościoła

Na ołtarzu nie może zabraknąć kielicha mszalnego. To kluczowy dodatek ołtarza, służący do celebrowania symbolicznej przemiany chleba w Ciało Chrystusa i wina w Jego krew. Może mieć on różne wersje – od bogato zdobionych, po zupełnie skromne i minimalistyczne. W wyborze kielicha warto się kierować stylistyką świątyni, ale zawsze musi on być złoty lub srebrny.

Ampułki liturgiczne to dwa naczynia na wino i wodę, umieszczone są na tacy. Przed Mszą Świętą są przygotowane na specjalnym stoliku i podawane kapłanowi przez ministrantów w czasie przygotowania darów. Korzysta się z nich wtedy, gdy kapłan wlewa do kielicha wino i wodę, a potem obmywa palce swoich dłoni. Ampułki stosuje się również do oczyszczenia kielicha, puszek i pateny. Są wykonane z grubszego szkła, kryształu lub złota i wyposażone w dodatkowe zamknięcia dla ochrony przed owadami, lub zanieczyszczeniami. Wyposażenie kościoła obejmuje również patenę – płaskie naczynie (talerz), na którym kapłan kładzie hostię. Służy ona także do ochrony przed przypadkowym upadkiem komunikantu.

Inne naczynia liturgiczne to vasculum, czyli mały pojemnik, w którym znajduje się woda służąca do obmycia palców po udzieleniu Komunii świętej oraz kustodia i monstrancje, w których przechowuje się najświętszy sakrament.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here