Prezent dla dziecka – zrobić samemu czy coś kupić?

0
2039
Prezent dla dziecka, Prezent na roczek, co kupić dziecku
fot. pixabay.com

Prezent dla dziecka to bardzo ważny element każdej dziecięcej uroczystości. Szczególnie jeżeli w grę wchodzi świętowanie pierwszego roczku. Nie musisz wydawać fortuny, by sprawić dziecku radość. Może być to zwykła drobnostka, która ucieszy maluszka. Jeżeli zastanawiasz się co kupić dziecku, kieruj się swoją intuicją i zainteresowaniami brzdąca. Gdy totalnie nie wiesz, co kupić znajdziesz tutaj kilka uniwersalnych pomysłów, również na to, jak samemu zrobić taki prezent dla dziecka.

Prezent dla dziecka, Prezent na roczek, co kupić dziecku
fot. pixabay.com

Prezent na roczek — zrób to sam

Z najnowszych doniesień ze świata zabawek (takich jak Międzynarodowe Targi Zabawek w Norymbergi) dowiemy się, że największą popularnością cieszą się teraz zabawki aktywizujące i sensoryczne. Taki zabawki można wykonać samemu w domu. Są to między innymi tablice manualne, dzięki którym dziecko będzie mogło otwierać różne drzwiczki, przesuwać guziki czy bawić się ruchomymi elementami. Takie tablice rozwijają małą motorykę i są bardzo angażujące. Jeżeli wkomponujemy w nią „rzeczy zabronione”, takie jak wtyczkę do kontaktu czy stary zużyty kontroler do gry — joystick od PlayStation — zapewnimy maluszkowi wiele radości… i zaspokoimy jego ciekawość.

 

Kreatywne wykorzystanie starych szmatek

Dla osób, które nie mają talentu do majsterkowania, ale są za to amatorami krawiectwa, spodoba się pomysł na wykonanie miękkiej książeczki sensorycznej. Taką książeczkę wykonamy z kilku kawałków materiału. Możemy zrobić też kilka kolorowych gniotków dla dziecka, do których włożymy różnego rodzaju wypełniacze. Chodzi tutaj o to, aby wypełniacze miały różną wielkość i ciężar. Dzięki temu dziecko zyskuje nowe doświadczenia sensoryczne. Gniotki możemy wypełnić ryżem, fasolą, małymi zabawkami, które walają się po pokoju czy nawet piaskiem kinetycznym. Do każdego rodzaju wypełniacza trzeba jednak dostosować odpowiedni materiał. Dobrze jest, gdy materiał można rozciągać i gdy uwzględnimy to, aby był wodoodporny. Bo przecież dzieci badają świat za pomocą wszystkich swoich zmysłów, również wkładając zabawki do buzi.

Prezenty uniwersalne

Tablice manualne, gniotki czy książeczki sensoryczne możesz równie dobrze kupić w sklepie. Tego rodzaju prezenty są uniwersalne i przyniosą wiele radości każdemu dziecku. Do takich uniwersalnych prezentów możemy zaliczyć jeszcze:

co kupić dziecku
fot. pixabay.com
  • lalki dla dziewczynek,
  • samochodziki dla chłopców,
  • chodziki pchacze,
  • jeździki,
  • zabawki do kąpieli,
  • zabawki muzyczne,
  • przytulanki.

Dlaczego takie, a nie inne prezenty?

Prezenty dla rocznego dziecka powinny być dostosowane do jego umiejętności. Co potrafi takie roczne dziecko? Maluch powinien już samodzielnie jeść i coraz lepiej operować łyżką. Będzie wypowiadał też kilka podstawowych słów. Rozwój fizyczny dziecka w pierwszym roku życia nabiera tempa. Zaczynają się pierwsze samodzielne wycieczki po pokojach, otwieranie szafek i wyjmowanie różnych przedmiotów. Dlatego zabawki aktywizujące ruchowo są wskazane. Takie zabawki to wyżej wspomniane chodziki i pchacze. Pamiętajmy o tym, by nie wybierać chodzików, które ograniczają swobodę dziecka. Unikajmy jak ognia chodzików z krzesełkami. Wybierajmy chodziki pchacze, których dziecko będzie mogło używać na różne sposoby. Takie chodziki zazwyczaj oprócz wygodnej poręczy i możliwości podpierania się podczas chodzenia, mają też ciekawe pulpity z wieloma elementami do zabawy.

Dobierz prezent dla dziecka do jego umiejętności

W pierwszym roku życia dziecko rozwija w sobie umiejętności poznawcze. Jeżeli chcesz je wspierać, nie zabraniaj dziecku bawić się różnego rodzaju przedmiotami domowymi. Pozwól dziecku na wyciąganie z kuchennej szafki łyżek czy chochli do mieszania zupy. Daj dziecku możliwość pobrudzenia się i pozwalaj na dotykanie palcami jedzenia o różnych konsystencjach.

Bardzo fajnym pomysłem będzie zorganizowanie jednej wysuwanej dolnej szuflady na różne przedmioty. Dziecko będzie mogło swobodnie je wyciągać i bezpiecznie się nimi bawić. Codziennie możemy wkładać tam, jakiś nowy przedmiot do zbadania przez naszego malucha. Może być to na przykład durszlak, pusta plastikowa butelka z kilkoma ziarnami fasoli czy też zestaw plastikowych owoców dla dzieci.

Pierwszy rok życia dziecka, to także czas, w którym rozwijają się umiejętności motoryczne, komunikacyjne i społeczne. Dlatego prezent w postaci lalki czy przytulanki będzie fajnym pomysłem. Z taką lalką czy przytulanką można czasem pogadać, o ile ma w sobie wbudowany moduł głosowy lub zapewni nam to wyobraźnia. Można też po prostu pobawić się i poprzytulać.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here