Słód jęczmienny i inne sposoby na pobudzenie laktacji

0
3965
pobudzenie laktacji

Mleko mamy jest rekomendowane jako jeden z najlepszych sposobów żywienia niemowlęcia. Dlatego WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację tego procesu w drugim półroczu. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet poszukuje sposobów na pobudzenie laktacji. Sprawdź, jak skutecznie rozkręcić produkcję pokarmu za pomocą słodu jęczmiennego i innych sposobów.

Chociaż karmienie jest wpisane w kobiecą fizjologię, nie zawsze laktacja utrzymuje się na podobnym poziomie. Na szczęście nie trzeba rezygnować z podawania naturalnego pokarmu – nawet wtedy, gdy pojawi się kryzys laktacyjny. Poniżej prezentujemy kilka metod pozwalających na pobudzenie produkcji mleka.

1. Częste przystawianie niemowlęcia do piersi

Częstotliwość karmień przekłada się na ilość produkowanego mleka – w ten sposób organizm dostosuje się do potrzeb niemowlęcia. Im dziecko będzie częściej przystawiane do piersi, tym efektywniejsza będzie laktacja.

Jeżeli więc chcesz rozbudzić produkcję pokarmu, przystawiaj malucha do piersi jak najczęściej. Zwróć przy tym uwagę na to, aby przerwa między kolejnymi karmieniami nie była dłuższa niż 3 godziny.

2. Wprowadzenie słodu jęczmiennego do diety

W latach 80. przeprowadzono badanie, w którym udowodniono wpływ słodu jęczmiennego na pobudzenie laktacji. Okazało się, że zawarty w nim beta-glukan powoduje wzrost stężenia prolaktyny – hormonu odpowiadającego za produkcję naturalnego pokarmu.

Dla pobudzenia laktacji wprowadź słód jęczmienny do swojej diety. Chociaż jego najpopularniejszym źródłem jest piwo (w przypadku kobiet karmiących musi to być wyłącznie piwo bezalkoholowe), warto sięgnąć po inne produkty spożywcze. Na liście żywności wzbogacanych słodem jęczmiennym znajdują się m.in. pieczywo, płatki kukurydziane, słodycze. Staraj się jednak wybierać wyłącznie zdrowe źródła słodu jęczmiennego.

3. Preparaty wspomagające laktację

Wcale nie musisz sięgać po piwo bezalkoholowe, aby uzupełnić dietę w słód jęczmienny. Z myślą o kobietach karmiących piersią powstał specjalny preparat pobudzający laktację. Femaltiker, bazując na formule Lactanell, stanowi źródło słodu jęczmiennego. Badanie kliniczne potwierdza, że regularne przyjmowanie tego produktu przez 14 dni  zwiększa laktację nawet o 43% u mam wcześniaków[1].

4. Korzystanie z laktatora

W rozkręceniu laktacji może pomóc laktator – urządzenie, które naśladuje rytm ssania niemowlęcia. Przydaje się szczególnie wtedy, gdy z jakichś powodów mama nie może zbyt często przystawiać dziecka do piersi.

Aby pobudzić produkcję pokarmu, warto skorzystać z interwałowej metody 7-5-3. Polega ona na odciąganiu mleka odpowiednio przez 7 minut, 5 minut, 3 minuty – naprzemiennie z każdej piersi.

5. Nie rezygnuj z nocnego karmienia

Niedostateczna ilość produkowanego pokarmu może mieć związek z pominięciem nocnych karmień. Chociaż brak pobudek daje mamie szansę na wyspanie się, warto jednak zafundować sobie chociaż jedną pobudkę – najlepiej między 3:00 a 4:00. Dlaczego? Powszechnie uważa się, że właśnie w tych godzinach stężenie prolaktyny osiąga wysoki poziom.

6. Zadbaj o prawidłową technikę karmienia

Jeśli często przystawiasz niemowlę do piersi, a laktacja stale utrzymuje się na niskim poziomie, przyczyną może być niewłaściwa technika karmienia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch ssie zbyt płytko, co utrudnia całkowite opróżnienie piersi.

Przystawiając dziecko do piersi, zwróć uwagę na ułożenie jego ust. Czy chwyta tylko brodawkę, czy może ma szeroko rozstawione usta obejmujące także większą część otoczki? Ta druga wersja jest poprawna – szczególnie jeśli wargi rozchylone są na zewnątrz.

Pamiętaj też o odpowiedniej pozycji malucha. Jego głowa powinna być zwrócona w stronę piersi, a brzuch powinien przylegać do Twojego brzucha.

Kiedy warto skorzystać ze wsparcia eksperta?

Słód jęczmienny oraz pozostałe powyższe metody powinny pomóc w pobudzeniu laktacji. Jeżeli jednak ilość produkowanego pokarmu utrzymuje się na podobnym poziomie, zwróć się o pomoc do eksperta. Doradca laktacyjny przeprowadzi z Tobą wywiad i oceni czy poprawnie przystawiasz dziecko do piersi. Powinien także zarekomendować dostarczanie organizmowi słodu jęczmiennego w formie preparatu przeznaczonego dla kobiet karmiących. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na pobudzenie produkcji mleka, który potwierdzają liczne badania naukowe.

Artykuł powstał we współpracy z Nutropharma.

[1] https://femaltiker.pl/femaltiker/femaltiker/badanie-kliniczne-femaltiker

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here