Sport z dzieckiem – jak zachęcić dziecko do aktywności

0
852
Sport z dzieckiem

Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? Zobacz nasze propozycje i wypróbuj te, które przypadną Ci do gustu!

Bądź dla dziecka przykładem

Pierwszą, zawsze sprawdzającą się opcją jest dobry przykład rodzica. Jeśli więc spędzasz sobotnie popołudnie przed telewizorem albo telefonem z przerwą na domowe obowiązki, nie zdziw się, że dziecko w przyszłości będzie wybierało komputer. Dzieci stale obserwują i naśladują dorosłych, dlatego sprytnym pomysłem będzie wykorzystanie tego do budowania nawyków, co przy okazji wyjdzie Tobie na zdrowie.

Bądź wyrozumiały

Pamiętaj, że nie każdy musi być mistrzem, szczególnie na początku! Szybkie bieganie czy pływanie, celne kopanie piłki i sprawna jazda na rolkach to umiejętności, które z pewnością wywołają dumę niejednego rodzica. Dobrze jeśli dziecko ma szerokie zainteresowania i predyspozycje, ale nie zapominaj, że w jego wieku chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, dlatego wystrzegaj się krytyki i narzucania konkretnych ograniczeń i tempa.

Daj dziecku wybór

Pułapka, w której tkwi wielu aktywnych i lubiących sport rodziców, to chęć zarażenia dziecka swoją pasją. Radzimy, aby się tego wystrzegać i posłuchać malucha i jego oczekiwań. Nie ma sportów lepszych i gorszych, a najważniejsze jest to, aby dziecko czuło radość w tym, co robi i aby to szczęście nie wynikało z zadowalania rodzica. Zanim zdecyduje się ono na konkretne zajęcia indywidualne lub grupowe, pokaż mu szereg możliwości. Zabierz go w różne miejsca i miej z tyłu głowy, że najważniejsza jest sama aktywność, a nie jej rodzaj.

Nie zanudzaj, tylko działaj

Tłumaczenie na każdym kroku, co dziecko powinno zrobić, może szybko spowodować marudzenie, a nawet zniechęcenie. Trudno oczekiwać, że maluch zrozumie wszystko co powiesz i z zadowoleniem wprowadzi to w życie. Zastąp więc tłumaczenie konkretnymi czynnościami i pozwól mu dobrze się bawić. Podejdź do niego ze sprytem i zadbaj o ogólny rozwój, wymyślając kolejne zabawy i aktywności.

Unikaj niemiłych skojarzeń

Stosowanie sportu i aktywności jako kary, może przyczynić się do zakorzenienia niechcianych wspomnień i analogii, których trudno będzie się pozbyć. Unikaj więc kar typu: 10 przysiadów, 5 pompek czy 2 okrążeń wokół domu i spraw, aby sport kojarzył się jak najlepiej. Naucz dziecko, że sport nie jest karą, a przyjemnością.

Zaraź miłością do sportu

Plus jest taki, że łatwo zarazić dziecka miłością do sportu, o ile nie ma żadnych złych doświadczeń. Zanim więc wybierzecie się za miasto lub do parku, aby aktywnie spędzić popołudnie, wybierzcie kolorowe, luźne koszulki, obuwie sportowe i lubiane przez dziecko gadżety sportowe – piłki, deskorolkę, rolki. Zabieraj malucha w różne miejsca i pokaż, że poza dobrą zabawą może poznać nowe miejsca. Zaangażuj go także w proces wyboru, zarówno aktywności, jak i miejsca na spędzenie czasu, a z pewnością zauważysz większe zainteresowanie.

To, jakie podejście do sportu będzie miało Twoje dziecko, zależy przede wszystkim od Ciebie. Łatwo jest przesadzić w jedną i drugą stronę, dlatego bądź ostrożny i pamiętaj o dobrej zabawie, a z pewnością wszystko się dobrze ułoży.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here