Technika obróbki powierzchniowej – jak doprowadzić materiał do określonych wymagań?

0
652
Technika obróbki powierzchniowej

Obróbka powierzchniowa to jeden z tych procesów technologicznych, który należy do najprostszych a jednocześnie najbardziej skomplikowanych. Polega ona na usunięciu wszelkich niejednorodności oraz zanieczyszczeń jakie mogły powstać na powierzchni materiału podlegającego obróbce – jak piasek, rdza a nawet zgorzelina. Głównym celem tego procesu jest doprowadzenie zadanego materiału do określonych wymagań i cech.  Technika obróbki powierzchniowej swoje zastosowanie znajduje głównie w branżach, które wymagają niezwykłej dokładności i uwagi do detali – stąd maszyny do obróbki powierzchniowej tak często wykorzystywane są przy produkcji części samochodowych czy lotniczych. Wraz z postępem i rozwojem technologicznym, technika obróbki powierzchniowej przeszła zaskakującą metamorfozę – od ręcznego ścierania danej powierzchni aż do obróbki strumieniowo-ściernej i zyskującej coraz większe znaczenie obróbki wibrościernej. Najnowsza technika obróbki powierzchniowej wymaga coraz mniejszego udziału człowieka, m.in. dzięki postawieniu na nowoczesne maszyny do obróbki powierzchniowej.

Wibrościerna technika obróbki powierzchniowej

Technologia obróbki wibrościernej polega na umieszczeniu zadanego materiału w specjalnej mieszance ceramicznych lub plastikowych kształtek. Całość umieszczona w czaszy specjalnego urządzenia wibracyjnego polega na ciągłym tarciu materiału o wspomniane kształtki, dzięki rotacjom i wibracjom. Obrabiane za pomocą maszyny do obróbki powierzchniowej materiały tracą w ten sposób wszelkie nierówności a zyskują zaokrąglone krawędzie, wygładzoną powierzchnie, a niekiedy także są polerowane. By wspomóc taką obróbkę mieszanka zalewana jest dodatkowo wodą i specjalistycznymi płynami.

Strumieniowo-ścierna technika obróbki powierzchniowej

Obróbka strumieniowo-ścierna jest to technika obróbki powierzchniowej wykonywana na mokro, zazwyczaj w osłonie wody. Specjalne maszyny do obróbki powierzchniowej z zadanego materiału potrafią w ten sposób usunąć powłoki, zanieczyszczenia a nawet korozję z wyjątkowo twardych powierzchni. Polega ona na uderzaniu w profil powierzchni specjalnymi ścierniwami. Co ważne, wyróżnia się również techniki strumieniowo-ścierne bez użycia wody, jednak ta technika obróbki powierzchni może się wiązać ze zwiększonym zapyleniem co jest wykluczone w niektórych zakładach przemysłowych. Jest ona wykluczona np.: w miejscach gdzie obecne są łatwopalne gazy, gdyż w czasie pracy maszyny do obróbki powierzchniowej mogą powstawać iskry naładowane statyczną elektrycznością.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here