Tomografia komputerowa – Jak wygląda badanie?

0
833
Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa (w skrócie TK) powstała w wyniku unowocześnienia techniki wykonywania zdjęć rentgenowskich. Do tego badania używa się promieniowania rentgenowskiego. Pierwsze TK zostało zrobione w Stanach Zjednoczonych na początku lat 70 XX wieku. 

Kto może zlecić tomografię komputerową?

Każdy lekarz może zlecić takie badanie. Jedynym ograniczeniem jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Gdy jednak zdecydujemy się na NFZ to lekarz, musi współpracować z placówką, która świadczy usługi NFZ. Inaczej jest, gdy decydujemy się robić tomograf prywatnie. Wtedy nie trzeba skierowania, jednak należy płacić za takie badanie. Koszt takiego tomografu zaczyna się od 200zł. 

Jak należy się przygotować na tomograf komputerowy? 

Jest to badanie, które wymaga należytego przygotowania. 

– Tomograf Komputerowy z kontrastem wymaga od pacjenta zrobienia parę dni wcześniej kreatyniny we krwi. Badanie jest to proste i szybkie, 

– osoby, które mają problemy z tarczycą, muszą także zbadać poziom TSH,

– Bardzo ważne jest, by na co najmniej cztery godziny przed nie spożywać żadnych posiłków,

– Dobrze jest, by dzień przed badaniem pić dużo więcej płynów, najlepiej czystej wody niegazowanej. (Warto pamiętać, że gazowane napoje nie są za dobre przed takim badaniem, gdyż mogą powodować wzdęcia brzucha). Wykluczone jest także spożywanie alkoholu. 

– Osoby, które biorą stałe leki bądź mają jakiekolwiek choroby, powinny poinformować wcześniej o tym lekarza, jest to niezbędne, by pacjent w trakcie badania czuł się komfortowo i bezpiecznie, 

– warto, jest także zrobić wskaźnik badania GFR na podstawie próbki krwi oraz dobowej zbiórki moczu.

Wszystkie wyniki pacjent powinien mieć je ze sobą przy badaniu i okazać wcześniej lekarzowi. 

Jak przebiega to badanie?

Tomografia komputerowa trwa około 20 minut. Gdy potrzeba zrobić pacjentowi tomograf z kontrastem, to najpierw wcześniej jest zakładany wenflon, przez który przepływa kontrast. Warto także pamiętać, że tomografia komputerowa, to badanie, w którego czasie nie można mieć żadnych metalowych przedmiotów. Przygotowany pacjent kładzie się na specjalistycznym stole, gdzie musi przyjąć wskazaną pozycję przez lekarza. Najczęściej jest to pozycja leżąca. Czasami badany dostaje także poduszkę, która unieruchamia głowę. Następnie także pacjent jest proszony, by nie oddychał. Każdy ruch może zniszczyć obraz rentgenowski. Podczas tego badania każdy może inaczej się poczuć, dlatego ważne jest, by od razu zgłaszać osobie prowadzącej badania jakiekolwiek zastrzeżenia. Ważne jest także, aby zastosować się do poleceń osoby, która wykonuje badania i należy po badaniu zostać około 15 minut na korytarzu. Szczególnie osoby, które miały kontrast mogą zaraz po badaniu nie czuć się najlepiej. 

Czy kontrast może wywołać jakieś niepożądane działanie?

Tak jak wcześniej było wspomniane, zalecane jest, by czekać po tomografii na korytarzu. -Kontrast może wywołać działania alergiczne. Może to być swędzenie, pokrzywka, czy w najgorszych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. 

-mogą wystąpić także nudności albo wymioty, 

– zdarzają się ataki paniki, kołatanie serca, czy duszność,

– osłabienie i zawroty głowy. 

Takie objawy mogą wystąpić także wśród osób, które bardzo stresują się badaniem, dlatego dobrze jest przed jego wykonaniem należycie się odstresować. 

Tomografia komputerowa- jak długo trzeba czekać na wyniki?

Wyniki tomografii są dostępne już po kilku dniach od badania. Można je odebrać osobiście. Są one zapisane na płycie CD oraz jest także podany papierowy opis. Warto jednak udać się do specjalisty w sprawie omówienia dokładnego wyniku tomografii komputerowej. 

Gdzie można zrobić tomografię komputerową?

W Internecie jest dostępnych kilkanaście stron klinik, gdzie można udać się na to badanie. Jedną z takich stron jest http://tomma.com.pl/badanie/tk. Tomografia komputerowa jest badaniem tak niezbędnym dla pacjentów, że na stronie pracowni są podane miasta, w których można zrobić takie badanie. Jest także łatwy dostęp do rezerwacji badania, gdyż wystarczy tylko wypełnić formularz. Tomografia komputerowa jest badaniem bezpiecznym i można wykonywać ją kilka razy w roku, jeśli jest taka potrzeba.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here