Wzrost temperatury i nadejście wiosny to idealny moment na dokonanie zmian w aranżacji wnętrza. Nie musi on jednak wiązać się z ogromnymi wydatkami czy męczącymi remontami. Czasami wystarczy odrobina wysiłku i zmiana jednego lub dwóch elementów dekoracji, by wnętrze zyskało zupełnie nowy wygląd.

Zmiana aranżacji okna to sprawdzony sposób na przywitanie wiosny w swoim domu lub mieszkaniu. Wyjście słońca zza zimowych chmur sprawia, że od razu chętniej otwieramy okna i zapraszamy ciepłe promienie do naszych pokoi. Poniżej prosty, tani i względnie szybki sposób na to, jak za pomocą zmiany wystroju i dekoracji okna, zmienić nastrój całego wnętrza.

Mycie okien i osłon okiennych na wiosnę

Mycie okien wielu z nas kojarzy się ze zmorą wiosennych porządków. Jednak zazwyczaj jest to wina niewłaściwego podejścia. Podpowiadamy, jak krok po kroku przygotować się, by usprawnić i ułatwić tę czynność. Duże znaczenie mają panujące na zewnątrz warunki meteorologiczne. Nie zaleca się mycia okien podczas słonecznej pogody, gdyż promienie słońca powodują szybkie wysychanie mytej powierzchni, co przyczynia się do powstawania osadu i smug.

Gdy pogoda jest odpowiednia, mycie okien warto zacząć od wykorzystania ciepłej wody z delikatnym detergentem, którym umyjemy okna, ramy, ościeżnice i parapety. Usunięcie wierzchniej warstwy kurzu i pyłu zapobiegnie późniejszemu rozmazywaniu się ich na szybie. Właściwe mycie przeprowadzamy przy użyciu przeznaczonych do tego detergentów lub – chcąc być także ekologicznym – wodą z octem i cytryną.

W przypadku czyszczenia osłon okiennych ważną rolę odgrywać będzie systematyczność, dzięki czemu rolety na długo pozostaną piękne i funkcjonalne. W miarę możliwości, powinno się stosować pielęgnację „na sucho”. Wskazane używanie odkurzacza z miękką, czystą końcówką, rolki z warstwą klejącą lub gumki sucho ścieralnej, a do mocniejszych zabrudzeń wilgotnej ściereczki z delikatnym detergentem. Taki sposób pielęgnacji sprawdzi się głównie przy roletach materiałowych, roletach dzień i noc oraz roletach rzymskich. W przypadku żaluzji często wystarczy sucha lub wilgotna ścierka.

Zasłona domondo.pl
Zasłona domondo.pl – źródło własne

Wpuść do wnętrza więcej światła, czyli jakie osłony wybrać

Idealne osłony okienne nadające się na zmianę aranżacji na bardziej wiosenną, które wpuszczą dużo światła do pomieszczenia, są transparentne zasłony. Wykonane z delikatnych tkanin, z ozdobnymi, często wiosennymi motywami, nadadzą wnętrzu lekkości, nowego wyglądu, a nawet bardziej eterycznego charakteru. Na pewno wpuszczą także sporo wiosennego słońca do środka.

Wiosenną propozycją okażą się także rolety rzymskie. Tutaj wybór jest znacznie większy. Oprócz delikatnych, subtelnych i przepuszczających sporo światła tkanin transparentnych, możemy wybrać także te nieco bardziej chroniące przed słońcem, ale za to wyposażone w pięknie, kwiatowe i roślinne motywy, dzięki którym wiosna zawita do wnętrza ze zdwojoną siłą. Rolety rzymskie można całkowicie podwinąć do góry, a wtedy materiał układa się w piękne falbany i odsłania całe okno, wpuszczając do wnętrza bardzo dużo światła.

Roleta rzymska domondo.pl
Roleta rzymska domondo.pl – źródło własne

Kolejnymi roletami, które wpuszczają sporo słońca, a dodatkowo pięknie zdobią wnętrza są rolety dzień i noc oraz plisy. Te pierwsze charakteryzują się dużą przepuszczalnością światła ze względu na swój pasiasty materiał. Podwójna tkanina składa się z naprzemiennie ułożonych części przyciemniających i transparentnych. Odpowiednie ustawianie pasów pozwoli albo przyciemnić pomieszczenia, albo wpuścić do niego dużo światła.

Plisy wykonane z transparentnego materiału przepuszczają sporo promieni słonecznych, a w razie potrzeby mogą także zasłonić wybraną część okna.

Rolety plisowane domondo.pl
Rolety plisowane domondo.pl – źródło własne

Jak ozdobić parapet na wiosnę?

Skoro mowa o wiośnie, która zaczyna się zadomawiać w naszych ogrodach, warto pozwolić na to, by znalazła także swoje miejsce na parapecie. Nowe, lekkie i wpuszczające dużo światła osłony okienne na pewno dobrze będą komponować się ze świeżymi, ciętymi kwiatami lub całorocznymi roślinami w pięknie zdobionych doniczkach. Na okiennym parapecie warto również postawić na aromatyczne zioła w pięknych glinianych doniczkach. Oprócz roślin na parapetach sprawdzą się także różne formy oświetlenia. Dekoracyjny świecznik lub świeca w słoiku to zawsze wdzięczna propozycja, jednak równie trafione będą designerskie lampy stołowe lub nocne. Ostatnią propozycją są dekoracyjne tekstylia, jednak na te pozwolić sobie mogą tylko posiadacze dużych parapetów. Dodanie kilku poduszek uczyni z parapetu dodatkową, przytulną przystań, która może służyć jako miejsce relaksu i obserwacji przyrody budzącej się do życia.

Wiosna to idealny moment na wprowadzenie kilku niewielkich zmian w aranżacji wnętrza, a w szczególności samego okna. Odpowiednie wyczyszczenie okien daje zupełnie inne spojrzenie na świat, a dodatkowa zmiana dekoracji w postaci nowych zasłon czy wymiany dekoracji parapetu na nowe, świeże kwiaty lub świeczki sprawi, że zmianę pory roku odczujemy nie tylko na zewnętrz, ale także wewnątrz swojego domu lub mieszkania. Nowa aranżacja okna nie pochłania także zbyt wielu kosztów ani czasu, dlatego można uznać, że jest to wręcz najlepszy sposób na przygotowanie domu do nadejścia wiosny.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here