Każdy dorosły człowiek słyszał choć raz o wirusie HIV – powoduje on upośledzenie odporności. Nieleczony sprawia, że człowiek zapada na AIDS, a choroba ta kończy się śmiercią. Dzisiaj, stosując odpowiednie leki i zachowując ostrożność, można żyć z tym wirusem przez wiele lat i to względnie normalnie. Jak postępować, aby żyć i nie zarażać innych?
Jak dowiedzieć się, czy nie masz HIV?
Wirusem HIV najłatwiej zarazić się:
- poprzez kontakt seksualny z przypadkową osobą bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy
- poprzez krew – czyli przez transfuzję przy użyciu zakażonej krwi, przez przeszczep od zarażonego dawcy i poprzez użycie tej samej strzykawki, co zarażony użytkownik – dotyczy to też robienia tatuażu przy użyciu niezdezynfekowanego sprzętu.
Aby upewnić się, czy ma się HIV, można zrobić test w krwi (taki test wykonywany wszystkim kobietom w ciąży, niezależnie czy o to prosiły) oraz poprzez łatwo dostępny dla każdego test. Taki test na HIV kupisz w aptece ineternetowej. Warto go zrobić w jakiś czas np. po przygodnym seksie lub zrobieniu sobie tatuażu w miejscu o niezbyt dobrej sławie. Dlaczego nie od razu? Bo także wirus HIV potrzebuje pewnego czasu na zaatakowanie konkretnego organizmu – to tzw. czas inkubacji.
Jak zapobiegać zarażeniu?
Najbardziej narażone na zakażenie są osoby, które uprawiają seks z wieloma przypadkowymi partnerami i to bez prezerwatywy. Jednak nawet kondom nie daje 100% szans ochrony przed zarażeniem. Drugim przypadkiem, gdy dana osoba jest narażona na zarażenie, jest kontakt z krwią osoby obcej, o której nie wiemy nic. Zagrożenie wzrasta, gdy kontakt z ową krwią nastąpił np. skaleczoną dłonią, gdy krew drugiej osoby miała łatwiejszy kontakt z naszym ciałem przez przerwę w skórze.
Tatuaże warto wykonywać w sprawdzonych studiach tatuażu, gdzie używane narzędzia są odpowiednio dezynfekowane. Mimo to, po kilku tygodniach od wykonania tatuażu, także warto zrobić sobie test.
Chora kobieta może też zarazić wirusem HIV swoje nienarodzone jeszcze dziecko. Dlatego tak istotne jest, aby – będąc świadomą swojego zakażenia, od razu poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę.
Niestety, w pierwszych tygodniach po zarażeniu, wirus HIV może nie dawać żadnych niepokojących objawów, dlatego tak ważne jest robienie sobie testów, jeśli ktoś znajduje się w grupie ryzyka.
Jak zapobiegać zachorowaniu na AIDS?
Jeśli osoba zarażona HIV nie podejmie żadnych działań, po pewnym czasie (miesiące, lata), zachoruje na AIDS i wtedy jej los jest przesądzony. Organizm będzie podlegał permanentnemu wyniszczeniu i zwykła grypa stanie się poważnym zagrożeniem. Natomiast dowiedziawszy się o zarażeniu wirusem HIV, warto podjąć leczenie – zostaną wtedy zastosowane leki antyretrowirusowe. Zahamują one namnażanie się wirusa w organizmie. Osoba zarażona już raczej nigdy w zupełności nie pozbędzie się wirusa z organizmu, ale uniknie zachorowania na AIDS i będzie mogła normalnie funkcjonować. Powinna jednak pamiętać m.in. o bezpiecznym seksie, aby nie zarażać kolejnych osób oraz o informowaniu o zakażeniu np. podczas pobierania krwi lub kiedy będzie musiała poddać się jakiemuś zabiegowi lub operacji.