Trudno nam sobie dziś wyobrazić, aby nie mieć dostępu do bieżącej wody. Zapewnienie nieprzerwanych dostaw to jednak nie tylko kwestia komfortu czy wygody – są sytuacje, gdy woda w kranie to gwarancja bezpieczeństwa. Tak jest chociażby w szpitalach. Stąd instalacje, które mają chronić na wypadek awarii wodociągowej.
Woda w zapasie
System zapewnienia rezerwowej wody składa się przede wszystkim z ogromnego pojemnika. To zbiorniki rezerwowe wody pitnej odpowiadają za przechowywanie wody, używanej do celów spożywczych. Montowane są w budynkach, najczęściej w piwnicach lub na specjalnie przygotowanych kondygnacjach technicznych. Ich rola to pozostawanie w ukryciu. Dzięki współczesnym technikom, zbiorniki rezerwowe wody pitnej mogą być tak wkomponowane w ściany budynku, że dla wielu osób będą niezauważalne.
Ile wody potrzeba?
Magazynowanie wody to jedno, ale druga, ważna kwestia to określenie potrzeb. Chodzi o to, aby dobrać zbiorniki rezerwowe wody pitnej o odpowiedniej wielkości – tak, aby wody nie zabrakło przez cały czas awarii wodociągu. Z drugiej strony – zbyt duży zbiornik to nie tylko wyższe koszty instalacji i zakupu, ale także utrzymania. Firmy produkujące tego typu konstrukcje ułatwiają podjęcie decyzji, bo każdy zbiornik powstaje przy wsparciu specjalisty, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie do potrzeb klienta.
Woda jak z butelki
Ważnym aspektem przechowywania wody jest utrzymanie jej czystości. To wyzwanie, bo nawet najmniejsze zanieczyszczenie w zamkniętym zbiorniku, może doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów na dużą skalę. Zbiorniki rezerwowe wody pitnej mają najtrudniejsze zadanie – utrzymanie przechowywanej wody w stanie umożliwiającym jej spożycie. Woda musi być idealnie czysta, a pomaga w tym sama konstrukcja zbiornika. Ściany wykonuje się z materiału, który nie ma porowatej struktury. Właśnie takie mikropory to idealne miejsce do gromadzenia się zanieczyszczeń i rozwoju bakterii czy grzybów. Odpowiedni materiał użyty do produkcji zbiornika to także ułatwienie w procesie sanityzacji. Specjalistyczne, okresowe czyszczenie jest łatwiejsze, a w dodatku można je przeprowadzać pod ciśnieniem.