Przepuszczalność ciepła stolarki okiennej jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na wydajność termiczną domostwa. To właśnie przez okna ucieka nawet do 40 proc. energii cieplnej z wnętrza budynku.
Współczynnik przenikania ciepła okna – czym dokładnie jest?
Współczynnik przenikania ciepła okna oznaczany jest symbolem Uw. Sygnalizuje on ilość energii cieplnej, która w określonej jednostce czasu przenika przez okno o konkretnej powierzchni. Przy obliczaniu współczynnika przenikania ciepła Uw uwzględniamy również różnicę temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.
Wynika z tego więc, że im wyższy jest współczynnik przenikania ciepła okna, tym więcej energii ucieka z wnętrza budynku. W związku z tym należy docelowo wybierać stolarkę, która oferuje możliwie najniższy współczynnik Uw.
Czynniki wpływające na wysokość Uw
Trzeba zaznaczyć, że wartość omawianego współczynnika jest wypadkową przenikalności poszczególnych elementów konstrukcji okiennej. Są to między innymi:
- pakiet szyb,
- profile,
- rodzaj ramki dystansowej między szybami.
To, jakie parametry izolacyjne posiada okno zależy od konkretnych rozwiązań, które zostały wybrane przez producenta w procesie tworzenia. Będzie to na przykład liczba i szerokość komór umieszczonych w profilu, ale również elementy takie jak rodzaj wzmocnień użytych do produkcji okna oraz liczba tafli szkła, z której jest zbudowane okno.
Kolejną istotną kwestią, która wywiera pewien wpływ na współczynnik przenikania ciepła okna, jest sam montaż. Nieumiejętne wykonanie go, bez odpowiedniej wiedzy i techniki poskutkuje skrajną nieefektywnością stolarki okiennej. Konieczne jest zatem, aby zajęli się nim profesjonaliści i przeprowadzili tak zwany ciepły montaż okien.
Kiedy współczynnik przenikania ciepła jest istotny?
Istotność współczynnika przenikania ciepła okna i jego wysokości zależy od tego, jakie jest prawdopodobieństwo utraty ciepła z pomieszczenia z powodu przenikania na zewnątrz przez przegrodę. Niezwykle ważny okazuje się jeśli chodzi o przegrody zewnętrzne, oddzielające dwie przestrzenie, między którymi panuje skrajna różnica temperatur. Będą to więc chociażby okna zewnętrzne.
Wysokiej jakości stolarka okienna – dlaczego warto w nią zainwestować?
Różnice cenowe pomiędzy oknami o dużym i niskim współczynniku przenikania ciepła są wręcz drastyczne. Wynika to z faktu, iż osiągnięcie tego drugiego wymaga znacznie więcej pracy, planowania, projektowania i testów. Jak się jednak okazuje, w perspektywie czasu, dużo bardziej opłaca się zainwestować w wysokiej jakości stolarkę okienną.
Wynika to chociażby z faktu, że im więcej ciepła ucieka z wnętrza budynku, tym większy jest nakład energii potrzebny do ogrzania go. Co więcej – jeśli współczynnik przenikalności Uw jest bardzo wysoki, często nawet maksymalna eksploatacja systemów grzewczych może być niewystarczająca, aby zapewnić komfortową temperaturę w środku. Dlatego właśnie odpowiedni dobór stolarki okiennej jest tak ważny.