Wszechstronne zastosowanie kwasu hialuronowego

0
461
kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy od wielu już lat wiedzie prym wśród substancji o silnym działaniu nawilżającym naszą skórę. Mimo groźnie brzmiącej nazwy jest to środek łagodny, niewywołujący podrażnień i o szerokim spektrum zastosowań. Korzystają z niego między innymi kosmetologia, medycyna estetyczna, ginekologia oraz okulistyka. Czym dokładnie jest ten kwas i jakie są zalety jego stosowania?

Hialuronian sodu – czym jest ten tajemniczy polisacharyd?

Wbrew swojej nazwie, kwas hialuronowy w rzeczywistości nie jest kwasem. Występuje we wszystkich żywych organizmach. Jest więc produktem całkowicie naturalnym i bezpiecznym dla naszego zdrowia. To wielocukier przyjmujący postać przezroczystej cieczy obecnej w naszej skórze, mazi stawowej oraz w ciałku szklistym oka i naszych łzach. Każdego dnia 1/3 obecnego w ciele kwasu hialuronowego ulega rozpadowi, a jego miejsce zastępuje nowy. Niestety jego produkcja maleje wraz z tym, jak starzeją się nasze organizmy. Po 25. roku życia warto zacząć więc suplementować go pod postacią tabletek lub też stosować kosmetyki zawierające go w swoim składzie. Co ciekawe, można go też zakupić jako półprodukt i wykorzystywać do tworzenia swoich własnych, naturalnych kosmetyków.

Podstawowe zalety stosowania kwasu hialuronowego

Podstawową i najważniejszą zaletą kwasu jest jego ogromna wręcz możliwość do wiązania cząsteczek wody. Dzięki swojej higroskopowej właściwości doskonale nawilża skórę, a także włosy, paznokcie czy nawet przestrzenie międzystawowe. W kosmetologii stosowany jest od lat w celu przywrócenia właściwego poziomu nawodnienia naskórka. Sprawia, że skóra odzyskuje swoją elastyczność i jędrność, staje się wygładzona i sprawia wrażenie odmłodzonej. Dodatkowo jest mniej podatna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Hialuronian sodu występuje jako składnik kosmetyków, w tym kremów i balsamów. Korzysta z niego również medycyna estetyczna, stosując go do wypełnień zmarszczek i innych niedoskonałości naszej cery, a także do modelowania owalu twarzy i zabiegów powiększania ust. Kwas hialuronowy uczestniczy także w tworzeniu włókien kolagenowych skóry, które odpowiedzialne są za sprężystość naszego naskórka. Regularne stosowanie go to nieoceniony sposób na zachowanie młodości. Głównie dlatego, że jego budowa zgodna jest z budową kwasu, który naturalnie występuje w naszych tkankach. Dzięki temu znaleźć go możemy nie tylko w kosmetykach, ale i np. w kroplach do oczu czy płynach do soczewek. W ginekologii stosowany jest natomiast jako składnik preparatów nawilżających pochwę. Jest to więc całkowicie naturalny i bezpieczny eliksir młodości, którego nie można zastąpić niczym innym.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here