Optymalizacja tras samochodowych w firmie

0
1037
Optymalizacja tras samochodowych w firmie

Obecnie w niemal każdej firmie samochody użytkowane są na co dzień. Czasami są one narzędziem pracy kierowców zawodowych, jednak samochodami osobowymi mogą poruszać się także pracownicy nieposiadający szczególnych uprawnień. Wyznaczanie trasy samochodowej może pomóc w optymalizacji czasu, jaki pracownicy spędzają w drodze. Jak właściwie wyznaczać trasę samochodową w firmie?

Za pomocą GPS

Wyznaczanie trasy samochodowej jest niezwykle proste, jeśli posiadamy w firmie dobrej jakości GPS. Powinien on znaleźć się na wyposażeniu bez względu na to, czy w firmie zatrudnieni są zawodowi kierowcy, czy samochody służą jedynie do załatwiania codziennych spraw, takich jak wizyta u klienta czy w urzędzie. Oczywiście dobrej jakości GPS kosztuje nieco więcej, jednak z drugiej strony może on nam posłużyć o wiele dłużej. Pamiętajmy, że GPS w firmie jest bardzo często użytkowany, dlatego im trwalszy, tym lepszy. Wyznaczanie trasy samochodowej przy pomocy GPS jest niezwykle proste. Wystarczy wpisać adres startowy oraz docelowy, a następnie wybrać rodzaj trasy. Pamiętajmy, że GPS powinien mieć zaktualizowane mapy, na podstawie których wyznaczane są trasy samochodowe.

Najkrótsza czy najszybsza?

Pozostaje pytanie, jaki rodzaj trasy powinny wybierać osoby, które użytkują samochody firmowe. Najlepszej jakości GPS dają możliwość wyboru rodzaju trasy. Wśród nich najczęściej wybieramy trasy najkrótsze oraz najszybsze. Wbrew pozorom nie zawsze te dwa rodzaje tras są sobie równe. Wyznaczanie trasy samochodowej ma na celu przede wszystkim optymalizację czasu pracy osób użytkujących samochody, lecz z drugiej strony pomaga również wybierać drogi, które są przyjazne pojazdom. Warto o tym pamiętać szczególnie w kontekście samochodów nowych, o które z reguły bardzo dbamy. Wyznaczanie trasy samochodowej daje jednak nie tylko możliwość dotarcia z punktu A do punktu B, ale również kompleksowe zaplanowanie trasy z uwzględnieniem różnego typu punktów postojowych. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których pracownik ma zaplanowane w jednym dniu odwiedzenie kilku klientów bądź załatwienie kilku spraw urzędowych w różnych miejscach. Wyznaczenie trasy samochodu powinno uwzględniać również natężenie ruchu pojazdów we wskazanych godzinach w konkretnych miejscach. Pozwoli to uniknąć korków, w których najczęściej stoimy w godzinach szczytu. Niemniej jednak dla pracodawców jest to spore utrudnienie w planowaniu czasu pracy. Problem pomaga więc rozwiązać odpowiednie planowanie tras służbowych pracowników.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here