System jednego klucza – czym jest i czy warto zastosować go w swoim domu?

0
8908
System jednego klucza

Zamki i kłódki są niewątpliwie użytecznymi systemami, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Jednak im więcej różnych drzwi i zamków jest wokół nas, tym więcej różnych kluczy musimy ze sobą nosić. Na pewnym etapie staje się to niewygodne zarówno pod względem ciężaru breloczka czy smyczy z kluczami, jak i pod względem ich użytkowania i zgadywania, który do czego pasuje. Jak zatem możemy uprościć taką sytuację? Czym jest system jednego klucza i czy może nam się on przydać do zunifikowania zamków w drzwiach, które na co dzień otwieramy co najmniej kilka razy w ciągu dnia?

  1. Czym jest system jednego klucza?
  2. Jak działa system jednego klucza?
  3. Czy warto mieć taki system w naszym domu?

Czym jest system jednego klucza?

Każdy z nas na co dzień nosi przy sobie wiele różnych kluczy, zarówno tych, które otwierają nasz dom czy garaż, jak i tych, które są przeznaczone do drzwi naszej firmy, składziku czy piwnicy. Im więcej drzwi tym więcej kluczy, a co za tym idzie – cięższy i większy breloczek. Rozwiązaniem tego problemu jest system jednego klucza, czyli specjalna nakładka do zamków, która pozwala otwierać je wszystkie za pomocą jednego tylko klucza. Dzięki temu nie musimy nosić przy sobie wielu różnych, a także nie mamy problemu z tym, by zgadnąć który jest do czego.

Jak działa system jednego klucza?

Aby otwieranie wszystkich interesujących nas drzwi za pomocą jednego klucza było możliwe, w ich zamkach należy zamontować specjalne, identycznie zakodowane wkładki. Ich wybór jest uzależniony od rodzaju zamka i klamki w drzwiach, jednak obecnie na rynku można znaleźć warianty do praktycznie każdego rodzaju, jak na przykład:

  • klasyczne dwustronne, otwierane z obu stron;
  • dwustronne niezależnie otwierane, z możliwością otworzenia nawet wtedy, gdy po drugiej stronie jest włożony klucz;
  • otwierane z jednej strony kluczem, a z drugiej gałką;
  • cylindryczne;
  • na zębatkę;
  • na kłódkę i wiele innych.

Czy warto mieć taki system w naszym domu?

Nie da się ukryć, że system jednego klucza jest bardzo wygodny w użyciu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy szarpać się pod drzwiami z pękiem kluczy i próbować, który pasuje do tych konkretnych drzwi, co z jednej strony oszczędza nasz czas, a z drugiej redukuje ilość rzeczy, jaką na co dzień nosimy w torebce czy teczce. System jednego klucza minimalizuje również ryzyko, że zgubimy jakiś klucz, do którego nie mamy dorobionego kompletu. Nie trzeba również martwić się o dorabianie wielu różnych egzemplarzy, ponieważ mamy do skopiowania tylko jeden wzór.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here