Pomyśl przez chwilę: czy któraś kobieta z twojego otoczenia opowiedziała ci cokolwiek o połogu? Co wiesz na jego temat? Niestety, większość osób skupia się tylko na problemach ciążowych oraz podczas porodu. Nikt nie mówi o tym, co spotyka kobiety po urodzeniu dziecka! Ani o tym, jak bardzo ważnym okresem w życiu matki jest połóg. Dowiedz się, jakie są najczęstsze dolegliwości w tym czasie.
Kobieta po trudnym porodzie – niezależnie od tego, czy odbył się on sposobem naturalnym, czy przez cesarskie cięcie – powinna odpocząć. Połóg to czas, w którym matka musi spędzać w łóżku jak najwięcej – na przemian spać i karmić malucha. Jeśli jest taka możliwość, powinna wykorzystać ten okres po to, aby spokojnie powrócić do pełni sił wraz z końcem krwawienia. To szczególnie istotne, ponieważ w tym okresie świeżo upieczona mama może doświadczać szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, które nie ułatwiają jej wykonywania codziennych czynności. Jakich? Oto lista 10 najczęstszych.
1. Skurcze macicy
Aby macica powróciła do swojego pierwotnego stanu, musi się skurczyć. Oksytocyna wydzielana podczas karmienia piersią wywołuje skurcze, które przyspieszają powrót organu do normalnych rozmiarów. Dotyczy to także kobiet po cesarskich cięciach!
2. Odchody połogowe
Krwawienie po porodzie często przypomina miesiączkę, ale trwa o wiele dłużej niż zwykły okres. Wraz z krwią mogą pojawiać się skrzepy. Intensywne krwawienie trwa około tygodnia, a potem zmienia się w różowe lub brązowe plamienia. Aby zapobiec zanieczyszczeniu pościeli, warto stosować podkłady poporodowe, np. od Canpol Babies.
3. Obrzęk i bolesność piersi
Ta dolegliwość spotyka przede wszystkim kobiety, które zdecydowały się karmić piersią. W drugiej lub trzeciej dobie ma miejsce tzw. nawał pokarmu, czyli napływ dużej ilości mleka, której dziecko często nie jest w stanie zjeść. Wtedy kobiecie towarzyszą ból oraz obrzęk piersi.
4. Zwiotczenie mięśni dna miednicy
Ciąża i poród to duże wyzwanie dla mięśni dna miednicy. Jeśli dodatkowo poród trwał długo, a dziecko było duże, kobieta może odczuwać rozluźnienie mięśni w tej sferze. Wszystko wraca do normy po kilku tygodniach, jednak dla pewności warto to skonsultować z fizjoterapeutą uroginekologicznym.
5. Czerwone oczy i wybroczyny
Z tą dolegliwością zmagają się zwłaszcza kobiety po porodach sposobem naturalnym. Długie parcia oraz nieprawidłowy oddech podczas porodu może przyczyniać się do pękania naczynek krwionośnych.
6. Ból kości ogonowej
Ból kości ogonowej po porodzie może dokuczać każdej mamie. Wywołuje go nacisk macicy na kość krzyżową, siedzący lub stojący tryb życia. Nie należy go mylić z rwą kulszową. Ból kości ogonowej łagodzą leżenie na twardym podłożu, odpoczynek oraz masaże u fizjoterapeuty.
7. Wypadanie włosów
Po porodzie następuje przyspieszona wymiana „starych” włosów na nowe. W bardzo skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet zakola. Jest to normalny „efekt uboczny” ciąży, który szybko minie.
8. Wrażliwość sutków
Jeśli mama zdecydowała się karmić piersią, to może odczuwać dyskomfort nie tylko podczas przystawiania dziecka, ale także w ciągu kilku następnych minut ssania. To nieprzyjemne uczucie może trwać nawet kilka tygodni, aż do ustabilizowania się laktacji.
9. Nietrzymanie moczu
Ta dolegliwość jest związana nie tylko z wysiłkiem podczas porodu sposobem naturalnym, ale także z obciążeniem pęcherza podczas ciąży. Może więc dotknąć także kobiety po cesarskim cięciu. Nietrzymanie moczu występuje zwłaszcza u pań, które mają słabe mięśnie dna miednicy lub obniżoną ścianę pochwy.
10. Ból nadgarstków
Ból nadgarstków to częsta dolegliwość wszystkich świeżo upieczonych mam. Ręce nie są przyzwyczajone do ciągłego noszenia kilku kilogramów szczęścia, więc po pewnym czasie występuje przesilenie mięśni i ich ból.
Przed porodem warto porozmawiać z mamą lub przyjaciółką o tym, jak one radziły sobie w tym trudnym okresie. Ich wskazówki mogą okazać się bardzo pomocne!