Baterie ścienne do zlewu, umywalki, wanny – i nie tylko

0
637

Wybór baterii to nieodłączny element w przypadku zakupów zlewozmywaków lub umywalek. Nie będzie wielkim zaskoczeniem, że bez baterii – są one bezużyteczne. Ponieważ wśród obecnych na rynku produktów możemy odnaleźć niemal każdy możliwy rodzaj baterii, panuje w tym temacie niemały chaos. Pragniemy wprowadzić nieco porządku poprzez wskazanie, dlaczego i kiedy warto sięgać po baterie ścienne.

Baterie ścienne – natynkowe czy podtynkowe?

Baterie ścienne to jedne z najchętniej wybieranych. Razem z bateriami stojącymi, tworzą czołówkę najpopularniejszych modeli baterii sanitarnych. W czym tkwi ich wyjątkowość?

Przede wszystkim – są to baterie przeznaczone do montowania na ścianie, a nie na samej umywalce. Dzięki temu, mamy możliwość wyboru pomiędzy dwoma typami tych baterii – natynkowym lub podtynkowym. Baterie natynkowe są mocowane wprost do samej instalacji – dzięki temu rozwiązaniu, konstrukcja baterii jest widoczna. W bateriach podtynkowych znaczna ich część jest ukryta wewnątrz ściany, w jej strukturze, pod tynkiem.

Warto podkreślić, że oba typy baterii ściennych są popularne, jednak większym wzięciem cieszą się modele podtynkowe. Wynika t z prostej przyczyny – są to baterie bardziej estetyczne, często wybierane przez osoby stawiające na nowoczesne lub minimalistyczne aranżacje swojej kuchni.  

Baterie ścienne – montaż krok po kroku

Montaż baterii ściennych nie jest tak trudny, jak by się to mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Baterie te są mocowane do końcówek orurowania przewodzącego bieżącą wodę. Najpierw, należy przyłącza mimośrodowe dokręcić do instalacji wodnej. Przy wykonywaniu tej czynności warto dodatkowo zabezpieczyć je, pokrywając uszczelniającą warstwą teflonową. Należy też upewnić się, czy przyłącza zostały ustawione pod kątem prostym, na identycznej wysokości. Dzięki temu, po zakończeniu montażu, bateria będzie ustawiona poziomo.

Po tym etapie, należy zamontować rozety, a następnie – umieścić uszczelki wyposażone w filtr w środku nakrętek odpowiedzialnych za mocowanie baterii. Po wszystkim – dokręcamy ręcznie baterię do mimośrodów.

Jeśli zależy ci na uniknięciu zagrożenia zarysowania powierzchni baterii lub rozet, warto wybrać modele pokryte specjalnymi osłonkami. Najczęściej, mają one jasnobłękitny odcień i stanowią zabezpieczenie na czas dokręcania baterii.

Ścienne baterie kuchenne należy przetestować od razu po zamontowaniu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na przepływ wody, ale również na szczelność samego odpływy, korpusu i wylewki.

Baterie ścienne – najważniejsze parametry

Baterie ścienne są wykonywane z materiałów wytrzymałych – którymi najczęściej są specjalne stopy metalu. Od zewnątrz mogą być pokryte dodatkową warstwą – na przykład połyskującym chromem, lub matową czernią.

Głowica powinna być natomiast ceramiczna. Jest to najlepsze zabezpieczenie przed potencjalnymi wyciekami wody. Warto upewnić się jaka jest szerokość głowicy, gdyż ma ona wpływ na wielkość powstającego strumienia wody.

Długość i rozmiar wylewki to kwestia istotna w przypadku zlewozmywaków i dużych umywalek. Im większe są ich rozmiary – tym dłuższej wylewki będziemy potrzebować. Wylewki wygięte ku górze warto stosować w zlewach kuchennych, a baterie o małych korpusach – w łazienkach niedużych rozmiarów.

Wydajność przepływu oznacza ile litrów na minutę będzie w stanie dana bateria transportować. Wydajność określa się poprzez wskazanie na jej klasę – najwyższa to klasa A, gwarantująca przepływ nawet 15 litrów w ciągu minuty. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here