Bezpieczny dom – jak przygotować się na raczkowanie dziecka?

0
1122
Raczkowanie – uśmiechnięte niemowlę na drewnianej podłodze w domu

Kiedy dziecko raczkuje, przestrzeń wokół małego odkrywcy, któremu nie brakuje energii, musi być w 100% przyjazna. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz ochronić maluszka przed siniakami, otarciami czy groźnym upadkiem z wysokości. Bramka na schody, stopery do drzwi i gumowe ochraniacze na meble – to tylko niektóre patenty na bezpieczny dom!

Raczkowanie dziecka to radosny moment, na który z utęsknieniem czekają chyba wszyscy rodzice. Maluch w końcu staje się bardziej mobilny i z ciekawością zaczyna poznawać otaczający go świat. Sprawdź w artykule, jak przygotować swój dom, aby dziecko było w nim bezpieczne. Z naszą pomocą ułatw szkrabowi swobodne eksplorowanie Waszej wspólnej przestrzeni.

Stopery do drzwi i listwa zabezpieczająca paluszki przed ich przytrzaśnięciem

Jeżeli Twój maluszek podczas raczkowania upodobał sobie zamykanie i otwieranie drzwi, pomyśl o specjalnym stoperze, który skutecznie unieruchomi skrzydło drzwiowe. W dziecięcym pokoju sprawdzi się np. stoper w kształcie misia albo sowy. Tego typu gadżet może ochronić dziecko przed guzem na czole albo przytrzaśniętymi rączkami. Stopery najczęściej wypełnia się piaskiem bądź grochem i obszywa miękkimi tkaninami. Na rynku dostaniesz także te z elastycznego kauczuku, dzięki któremu przy otwieraniu i zamykaniu drzwi panele podłogowe pozostaną w nienaruszonym stanie. Stoper może również zastąpić odbojnik do drzwi, aby ich silne otwieranie nie uszkodziło ściany.

Chcesz uniknąć przytrzaśnięcia dziecięcych paluszków lub ich połamania? Warto pomyśleć o specjalnej listwie do drzwi, która zasłania szczelinę między ościeżnicą a zawiasami. Zazwyczaj montaż jest szybki i bezproblemowy, a listwa doskonale zabezpiecza drzwi wewnętrzne. Nie trzeba nawet wiercić żadnych otworów w skrzydle drzwiowym. A kiedy dziecko już podrośnie, listwę najzwyczajniej w świecie wystarczy odkleić.

Zabezpieczająca bramka na schody i zaślepki do gniazdek elektrycznych

Nawet kilka niskich schodków w Twoim mieszkaniu stwarza duże zagrożenie dla aktywnego malucha, który z ciekawością próbuje eksplorować każdy zakątek. Jeżeli więc mieszkasz na piętrze albo w swoim domu masz schody, które wyrównują poziomy między pomieszczeniami, warto pomyśleć o zabezpieczającej bramce. Zazwyczaj mocuje się ją do ściany i zamyka na specjalny zatrzask, którego małe dziecko nie jest w stanie otworzyć. Poszukaj barierki z plastiku lub pójdź w bardziej ekologiczne i naturalne rozwiązania, jeśli drewno w pokoju dziecka i we wnętrzu mieszkania stanowi dominujący materiał.

Maluszek jest małym rozrabiaką i lubi wszystko dotykać rączkami? Kiedy dziecko raczkuje, zaślepki do gniazdek elektrycznych w domu to absolutny must have. Zatyczki zmniejszają ryzyko porażenia prądem i uniemożliwiają szkrabowi wkładanie paluszków lub małych elementów zabawek do gniazdka (z uziemieniem lub bez). Plastikowe elementy zabezpieczające łatwo się montuje – wystarczy mieć specjalny klucz, który otrzymasz w zestawie z zaślepkami.

Gumowe osłonki na narożniki mebli i taśma piankowa

W trosce o zdrowie raczkującego niemowlaka należy pomyśleć o tym, w jaki sposób możesz zabezpieczyć ostre krawędzie mebli – m.in. stolików, łóżek, szafek czy krzeseł. Do tego możesz wykorzystać gumowe osłonki zakładane na narożniki lub taśmową piankę, która nie pozostawia śladu po późniejszym demontażu. Zaokrąglone nakładki na meble ochronią dziecko przed wszelkiego rodzaju urazami, a dodatkowo pozwolą Ci zachować meble w nienagannym wyglądzie.

Stabilne meble i zabezpieczenia do szafek

Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami. Bardzo często robi to poprzez zabawę. Szkraby, które odkryły raczkowanie, nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. Uwielbiają zaglądać do szafek, wyjmować z nich przeróżne rzeczy i wkładać do buzi. Dlatego warto zabezpieczyć wszystkie wysuwane szuflady i otwierane półki będące w zasięgu wzroku i rączek dziecka. Pomogą Ci w tym plastikowe klipsy. Cały mechanizm składa się ze specjalnego uchwytu i zasuwki. Małe dziecko na pewno nie otworzy takiej blokady.

Musisz pamiętać, że kiedy maluch wzmocni swoje mięśnie, po etapie raczkowania zaczyna podnosić się samodzielnie na nóżkach. A to już kolejne wyzwanie dla Ciebie! Aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków, warto przykręcić niestabilne meble do ściany. Witrynki, półki na sprzęt RTV, niskie stoliki czy komody mogą się przewrócić na dziecko podczas prób podciągania się i wstawania, dlatego dobrze je zabezpiecz, zanim wydarzy się coś nieprzewidzianego.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here