Bieganie czy siłownia? Na co lepiej postawić jesienią?

0
877
Bieganie czy siłownia

W sezonie jesiennym można postawić nie tylko na bieganie, ale również na ćwiczenia na siłowni. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi.

Bieganie i siłownia – czy można połączyć?

Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto wykorzystać dwie aktywności, dzięki czemu będzie można zadbać o swój stabilny i równomierny rozwój. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że trening na siłowni z dużymi ciężarami pogarsza stopniowo kondycję. Osoby, które tylko biegają muszą liczyć się z kolei z tym, że mogą spalić masę mięśniową. Aby zmaksymalizować efekt codziennych treningów, warto połączyć bieganie z siłownią.

Bieganie przed siłownią

Bieganie przed głównym treningiem na siłowni może okazać się doskonałą formą rozgrzewki. Nawet 10 minutowy trucht może przygotować do większego wysiłku. Pamiętać należy jednak o tym, że dłuższy czas biegania nie jest wskazany. Wynika to oczywiście z tego, że w ten sposób traci się sporo energii. Wstępne zmęczenie po bieganiu może również znacząco obniżyć zapasy glikogenu oraz cukru we krwi. Energię tą zdecydowanie lepiej jest wykorzystać na siłowni z dużymi obciążeniami.

Bieganie po siłowni

Zdecydowanie trudniejszym zadaniem jest bieganie po treningu siłowym. Po porządnych ćwiczeniach z dużym obciążeniem mięśnie i cały układ nerwowy jest zmęczony, dlatego też nasz organizm oczekiwać będzie odpoczynku, a nie kolejnego wysiłku. Zaleca się, aby trening cardio po siłowni nie trwał dłużej niż pół godziny. Bieganie po siłowni jest doskonałym wyborem przede wszystkim dla tych osób, które chcą zredukować tkankę tłuszczową. Bieganie po treningu znacząco wspomaga metabolizm, dzięki czemu można poprawić tempo przemiany materii. Osoby, które nie chcą obniżyć przyrosty masy i siły mięśniowej powinny ograniczyć trening cardio.

Bieganie czy siłownia – co wybrać?

Wybór aktywności fizycznej w dużej mierze zależy od tego, co chcemy tak naprawdę osiągnąć. Bieganie jesienią jest dobrym wyborem przede wszystkim dla tych osób, które chcą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Pamiętać należy o tym, że wiele osób decyduje się na bieganie właśnie po to, aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Dłuższe biegi są doskonałym wyborem także dla tych osób, które chcą znacząco poprawić swoją wytrzymałość.

O czym należy pamiętać?

Nieumiejętne łączenie biegania i treningu na siłowni może spowodować niestety spalanie masy mięśniowej oraz zahamowanie superkompensacji. Aby pozbyć się tego problemu, warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera personalnego, który ułoży dla nas plan ćwiczeń, dzięki któremu osiągniemy zamierzony efekt. Bardzo ważne jest także to, aby postawić na odpowiednią odzież sportową. Przy bieganiu na twardej nawierzchni przydać mogą się porządne buty adidas z amortyzacją, dzięki którym będzie można uniknąć wielu nieprzyjemnych kontuzji. Wysokiej jakości obuwie sportowe może okazać się także bardzo przydatne na siłowni. Ludzki organizm stopniowo przystosowuje się do wysiłku biegowego i siłowego, dlatego też na satysfakcjonujące efekty trzeba nieco poczekać.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here