Ból brzucha w ciąży – kiedy stanowi powód do niepokoju?

0
2646
Ból brzucha w ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan, zwłaszcza dla kobiet, które długo czekały na pojawienie się potomka. Każde dziecko jest inne, stąd dolegliwości, jakie odczuwa mama, mogą różnić się od tych w poprzedniej ciąży. Bóle, ciągnięcia i skurcze to tylko ułamek problemów. Część z nich jest całkowicie normalna, niektóre natomiast wymagają konsultacji lekarskich. Sprawdź, co powinno szczególnie zwrócić twoją uwagę.

Przyszła mama w okresie prenatalnym doświadcza wielu trosk związanych z prawidłowym przebiegiem ciąży oraz rozwojem dziecka. Błogosławiony stan wiąże się nie tylko z niecierpliwym oczekiwaniem na przyjście na świat potomka, ale również z wieloma niedogodnościami. Przyszłe mamy skarżą się na szereg dolegliwości, które utrudniają im normalne funkcjonowanie. Zwłaszcza kłopotliwy jest ból brzucha. Poznaj jego przyczyny.

Rodzaje bólu brzucha w ciąży

Dolegliwości brzuszne potrafią być źródłem ogromnego stresu dla przyszłych rodziców i to niezależnie od tego, która to ciąża. Wyróżnia się kilka powodów bólu:

  • zatrucie pokarmowe
  • kaszel
  • zbyt duży wysiłek
  • nerwy
  • skurcze Braxtona Hicksa
  • mocne kopniaki dziecka.

Każdy przypadek z wyżej wymienionych nie jest groźny dla przebiegu ciąży.

Jeśli cierpisz z powodu zatrucia pokarmowego lub grypy żołądkowej, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jednak gdy wymioty nie chcą ustąpić, trwają kilkanaście godzin, a ty zaczynasz tracić przytomność, niezwłocznie udaj się do szpitala.

Jeśli ból pojawił się po intensywnym dniu, podczas którego dużo chodziłaś, miałaś nerwowe sytuacje albo niosłaś ciężkie siatki z zakupami, to zaleca się przede wszystkim odpoczynek. Połóż się na łóżku, przyjmij wygodną pozycję i daj ciału odpocząć.

Czasem po pysznym posiłku dziecko może zacząć mocno kopać. Intensywne kopniaki, zwłaszcza w trzecim trymestrze, mogą być nieprzyjemne.

Skurcze przepowiadające potrafią bardzo uprzykrzać życie kobiecie w ciąży. Pojawiają się nagle, często w nocy, zazwyczaj w dolnej części brzucha. Pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa mama może odczuwać już w drugim trymestrze. Udaje się je wyciszyć za pomocą środka rozkurczowego i kąpieli. Warto o nich wspomnieć lekarzowi, który na wizycie sprawdzi stan szyjki macicy. Jednak z reguły nie powodują one rozwarcia, jedynie trenują mięśnie do porodu.

Kiedy do szpitala?

Istnieją sytuacje, w których nagła interwencja lekarska jest konieczna. Do takich należą:

  • ból połączony z krwawieniem z dróg rodnych
  • regularne skurcze w odstępie 3-5 minut
  • ostry ból po stronie wyrostka
  • ból wraz z nagłymi i mocnymi ruchami dziecka.

W takich sytuacjach nie należy zwlekać z decyzją o udaniu się do szpitala. Być może podczas wizyty okaże się, że wszystko w porządku, jednak zawsze lepiej to sprawdzić.

Intuicja kobieca to bardzo silne narzędzie i jeśli tylko czujesz, że naprawdę jest coś nie tak, również udaj się do lekarza. To ty najlepiej znasz swoje ciało i masz prawo sprawdzić, czy to, co cię niepokoi zagraża życiu Twojemu maleństwu. Nie zważaj na niezadowolone głosy personelu. Bezpieczeństwo twoje i twojego malucha jest najważniejsze.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here