Ból pleców u dziecka – jakie są jego przyczyny?

0
1814
Ból pleców u dziecka - siedząca przy komputerze dziewczynka trzymająca się za bolące plecy

Ból pleców u dziecka występuje rzadziej niż u osób dorosłych, ale z roku na rok liczba młodych osób borykających się z dolegliwościami tego typu niestety wzrasta. Wpływ na to mają m.in. styl życia dzieci, niedobór aktywności fizycznej oraz spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem czy telewizorem.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy ból pleców u dziecka może być wywołany stylem życia,
  • jakie wady postawy mogą powodować ból kręgosłupa u dziecka,
  • objawem jakich chorób może być ból pleców u dziecka.

W pierwszej chwili może się wydawać, że bóle kręgosłupa to przypadłość typowa dla osób dorosłych, związana z wiekiem, ciężką pracą fizyczną czy chorobami kręgosłupa. Niestety, coraz częściej występującym problemem jest ból kręgosłupa u dzieci – z roku na rok liczba młodych pacjentów z tego typu dolegliwościami wzrasta. Ich diagnostyką oraz leczeniem zajmuje się ortopedia dziecięca.

Ból pleców u dziecka a styl życia

We współczesnym świecie zdarza się niestety, że ból pleców u dziecka bywa efektem niezdrowego stylu życia. Dzieci są z pokolenia na pokolenie coraz mniej aktywne fizycznie. Powszechne jeszcze niedawno rozrywki, takie jak uprawianie sportu, zabawy z przyjaciółmi czy jazda na rowerze, są coraz częściej zastępowane przez spędzanie czasu przed komputerem, telewizorem czy ze smartfonem w dłoni. Z jednej strony nie sprzyja to prawidłowemu rozwojowi dzieci, z drugiej – podczas długich godzin przed ekranem maluchy przyjmują nienaturalne, nie zawsze wygodne pozycje ciała, co później może skutkować dolegliwościami bólowymi w obrębie pleców.

Kolejną kwestią jest powszechne przeciążanie dzieci noszeniem zdecydowanie zbyt ciężkich plecaków szkolnych. Przyjmuje się, że waga plecaka nie powinna przekraczać 15% masy ciała dziecka, ale w praktyce tornister ucznia waży niekiedy nawet kilkanaście kilogramów! Powoduje to przeciążenia mięśni i stawów, a w konsekwencji – dolegliwości bólowe.

Ból kręgosłupa u dziecka a wady postawy

Wspomniane wcześniej czynniki związane ze stylem życia, ale również predyspozycje genetyczne mają wpływ na rozwijanie się u dzieci wad postawy takich, jak:

  • Skolioza – to boczne skrzywienie kręgosłupa o różnym nasileniu, w bardzo zaawansowanych stadiach może powodować ból.
  • Hiperlordoza – to nadmierne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego do przodu, które może wywoływać ból pleców u dziecka.
  • Hiperkifoza – tzw. plecy okrągłe, czyli nadmierne pogłębienie prawidłowej kifozy piersiowej. W tym przypadku ból może występować podczas długotrwałego siedzenia lub stania.

W każdym z tych przypadków wskazana jest konsultacja z lekarzem oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zazwyczaj stosowana jest dopasowana do potrzeb rehabilitacja dzieci. Leczenie operacyjne zarezerwowane jest dla skrajnie zaawansowanych wad postawy.

Jakie choroby mogą powodować ból pleców u dziecka?

Ból kręgosłupa u dziecka może być efektem różnych chorób. U dzieci między 5. a 10. rokiem życia może się rozwinąć kręgoszczelina, czyli nieprawidłowe połączenie łuku kręgu z trzonem. Objawia się ona przewlekłym bólem pleców, nasilającym się przy prostowaniu sylwetki.

U dzieci na progu okresu dojrzewania występuje niekiedy kręgozmyk, czyli ześlizgiwanie się kręgu położonego wyżej na kręg zlokalizowany niżej. W przebiegu tego procesu dochodzi do ucisku krążka międzykręgowego na rdzeń kręgowy, co wywołuje dolegliwości bólowe.

U dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia mogą wystąpić tzw. młodzieńcze spondyloartropatie, czyli przewlekłe choroby zapalne stawów, głównie kręgosłupa, ale także stawów krzyżowo-biodrowych czy przyczepów ścięgien. Mają one podłoże autoimmunologiczne, genetyczne i środowiskowe i wymagają specjalistycznego leczenia m.in. z udziałem lekarza reumatologa.

Ból kręgosłupa u dziecka jest dolegliwością, której nie wolno lekceważyć. Szybka diagnostyka i opieka specjalisty pozwala dobrać skuteczne metody terapii i uwolnić dziecko od przykrych objawów.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/152366,mlodziencze-spondyloartropatie

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/140028,bol-plecow-u-dziecka

https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_30-75-80.pdf

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here