Co warto wiedzieć na temat kawy?

0
667
kawa

Kawa to czarny napój, który nie przerwanie od setek lat cieszy się popularnością. Jego sekret dla jednych może tkwić w pobudzającym działaniu, dla innych w kuszącym zapachu i wyrazistym smaku. Niezależnie od pobudek dla których sięga się po kawę trzeba przyznać, że sama kawa jest motorem napędowym wielu firm, a jej sposób przyrządzania to coś nad czym można dyskutować. Niezależnie od tego czy kawę pije się z kawiarki czy z ekspresu jest jeszcze kilka rzeczy, które na temat kawy można odkryć. Jak na przykład to, że u dostawców forex jak np. broker XTB, można tradeować online na wysokość kursu akcji kawy (COFFEE)! Zapraszamy do dalszej lektury.

Co jeszcze można powiedzieć o kawie?

1. Kawa ratuje to co alkohol niszczy

Kawa potrafi zmniejszyć stopień uszkodzenia wątroby. By mieć zdrową wątrobę najlepiej unikać całkowicie alkoholu i wprowadzić lekkostrawną dietę bogatą w witaminy i inne wartości odżywcze. To byłaby najlepsza recepta. Jeśli jednak już mowa o powstałych zniszczeniach przez alkohol, to już nawet 2 filiżanki dziennie mogą pomóc zniwelować uszkodzenia wątroby.

2. Kawa jako przedmiot eksperymentu

Eksperyment nie dotyczył modyfikowania samej kawy, jej koloru czy zapachu, a raczej jej wpływu na zdrowie i życie człowieka. Taki proceder miał miejsce w Szwecji za czasów Gustawa III, króla, który zarządził przeprowadzenie eksperymentu na dwóch bliźniakach skazanych na śmierć. Mieli oni w zamian za łaskę króla i zostanie przy życiu zgodzić się na picie wskazanych napojów do końca życia. Jeden z bliźniaków miał pić tylko kawę, drugi tylko herbatę. Wyniki tego eksperymentu mogłyby być pewnie zaskakujące gdyby nie to, że lekarze prowadzący eksperyment zmarli w nieznanych okolicznościach. Podobny los spotkał króla, on również zmarł, zanim eksperyment został zakończony. Eksperymentu nie powtórzono.

3. Cappuccino to nie przypadek

Nazwa cappuccino brzmi dość obco, a nazwa jest raczej dłuższa w pisowni. Słowo to ma jednak swoje źródło inspiracji. Nazwa wzięła się od ubioru mnichów kapucynów. To właśnie członkowie zakonów franciszkańskich zainspirowali do nazwania zmieszanego espresso ze spienionym mlekiem w taki sposób. Szaty kapucynów również miały odcień cappuccino.

4. Pochodzenie kawy

Nie będzie raczej niczym nie zwykłym, jeśli się powie, że kawa to produkt zagraniczny. Jednak nie wiele osób wie skąd dokładnie kawa się wywodzi. Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że kawa pochodzi z Jemenu. To właśnie w tym kraju ją odkryto w XV wieku. Według dostępnych dokumentów ustalono, że klasztory uwarzyły ten napój w mieście Mocha. Następnie kawa rozprzestrzeniła się na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

5. Największy producent kawy

Największy producent kawy znajduje się w Ameryce Południowej, a jest nim Brazylia. To właśnie w tym kraju uprawia się 1/3 światowej produkcji kawy od przeszło150 lat. Można więc powiedzieć, że produkcja kawy w tym kraju jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Drugim krajem, który na razie Brazylii nie prześcignie jest Wietnam.

Kawa, to nie tylko napój to także kawał historii jaka się z nią wiążę, w także tradycje i właściwości lecznicze jakie kawa również posiada. Warto o tym pamiętać przy parzeniu następnej filiżanki kawy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here