Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o e-PITach. Poznaj je, zanim zaczniesz się rozliczać

0
503
e-PIT

Tegoroczna akcja rozliczania się z fiskusem rozpoczyna się 15 lutego. Czas na składanie PIT- ów podatnicy mają do 30 kwietnia. Warto zapoznać się ze wszystkim udogodnieniami, jakie proponuje program przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Jakie możliwości proponuje rządowy program  Twój e- PIT?

Podatkowa rewolucja

Wprowadzenia takiego rozwiązania, jak e-PITy zrewolucjonizowało rozliczanie się z fiskusem. Wygoda, jaką dzięki temu mają podatnicy, jest nie do przecenienia. Ministerstwo Finansów zapewnia wsparcie podczas całego procesu składania deklaracji przez internet.  Krajowa Administracja Państwowa zadbała o to, by wprowadzić w całym kraju stanowiska przeznaczone dla podatników, którzy chcą się w ten sposób rozliczyć z urzędem skarbowym. W dwóch ubiegłych latach od wprowadzenia programu, punkty z dostępem do internetu były rozmieszczone w różnych dostępnych dla wielu osób miejscach, np. w galeriach handlowych.

Twój e- PIT

W 2021 roku Polacy mogą po raz trzeci skorzystać z bardzo wygodnej usługi Twój e-PIT. Niezwykła prostota i intuicyjność działania programu ułatwia rozliczenie podatku bez konieczności poświęcania na tę czynność wiele czasu. Rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo finansów z roku na rok zyskuje na popularności. Twój e-PIT ułatwia i poszerza działanie znanej i lubianej od lat usługi e-Deklaracje.

Sposób logowania  – potrzebne informacje

Żeby móc skorzystać  ze składania deklaracji PIT przez stronę rządową, konieczne jest zalogowanie się. Żeby to jednak było możliwe, niezbędne jest potwierdzenie swojej tożsamości, którego możemy dokonać na dwa sposoby:

  • poprzez profil zaufany,
  • wpisując swoje dane.

Żeby potwierdzić swoją tożsamość poprzez wpisanie danych, konieczne jest wpisanie numeru PESEL, albo numeru NIP. Co więcej, niezbędne jest wprowadzenie kilku innych danych – przede wszystkim kwoty przychodu z roku ubiegłego. Jeżeli rozliczenie ma miejsce na podstawie PIT-40A, który wysyła organ rentowy, konieczne może być podanie kwoty, która była nadpłacona albo do zapłaty w celu uwierzytelnienia.

Jak rozliczyć PIT z Twój e-PIT?

Kiedy już zalogujemy się i sprawdzimy, że wprowadzone dane są prawidłowe, może przystąpić do rozliczenia. Jeżeli nie przysługują nam żadne ulgi i dane, które zobaczymy po zalogowaniu są poprawne, zostaje tylko potwierdzenie poprawności przygotowanego zeznania. Kiedy jednak chcemy dokonać zmian np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, odliczyć ulgę, czy wskazać organizację, której przekażemy 1 proc. swojego podatku, musimy samodzielnie nanieść zmiany. Istnieje także możliwość odrzucenia formularza przygotowanego formularza PIT i przygotowanie własnego rozliczania – anulowanie spowoduje, że rozliczenie, które zostało przygotowane, nie będzie brane pod uwagę, a pracownicy urzędu będą sprawdzać przekazany przez nas formularz.

Co roku rozliczenie z urzędem skarbowym jest stresujące, jednak najważniejsze jest, żeby przestrzegać wyznaczonych przez Ministerstwo Finansów terminów, a w razie wątpliwości zawsze można skorzystać z przeznaczonej infolinii i uzyskać radę eksperta.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here