Czy muzykoterapia jest pomocna w rozwoju małego dziecka?

0
350
muzykoterapia

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów. Dziecko zaczyna słyszeć dźwięki już w brzuchu mamy, u noworodka jest to najlepiej rozwinięty zmysł. Zauważono, że w trzecim trymestrze ciąży reaguje też na muzykę. Kobiety, które w ciąży słuchają przyjemnej, spokojnej muzyki, dostarczają swoim dzieciom kojących bodźców. Słuchanie muzyki w okresie płodowym może mieć wpływ na kształtowanie upodobań muzycznych w przyszłości. Uważa się, że słuchanie muzyki, szczególnie klasycznej, wspomaga rozwój dziecka. Dzieci są szczególnie podatne na wpływ muzyki, ale muzyka ma duży wpływ na funkcjonowanie człowieka w każdym wieku.

Wpływ muzyki na zachowanie dziecka

Muzykoterapia ma pozytywny wpływ na psychikę dziecka. Maluchy, które regularnie słuchają muzyki łatwiej się wyciszają oraz zasypiają. Muzykoterapia zmniejsza lęk, stany pogorszenia nastroju, przeciwdziała napadom złości. Muzykoterapia jest także coraz popularniejsza w profilaktyce zachowań agresywnych u dzieci. Terapia poprzez muzykę ułatwia wyrażanie uczuć oraz na umożliwia odreagowywanie emocji dziecka. Muzykoterapia jest zbawienna dla dzieci nadpobudliwych oraz nieśmiałych. Bardzo korzystne na rozwój małego dziecka jest nie tylko słuchanie muzyki, ale również granie na instrumentach. Badania naukowe dowiodły, że kilkuletnie dzieci grające na prostych instrumentach oraz wystukujące rytm wykazują znacznie mniej zachowań agresywnych niż pozostałe dzieci. Co więcej, mniej się kłóciły z rówieśnikami i łatwiej dochodziły do porozumienia. Kontakt z muzyką pobudza wrażliwość oraz zdolność empatii, dzięki czemu poprawia relacje z członkami grupy rówieśniczej. Ciekawe książki na temat wpływu muzykoterapii na zachowanie dziecka można znaleźć tutaj: https://www.alenuty.pl/pl/c/muzykoterapia/214.

Muzykoterapia – wyniki w nauce

Naukowcy sądzą, że muzyka pozytywnie wpływa na wyniki w nauce. Dzieci, które grają na instrumentach są bardziej zmotywowane i szybciej się uczą. Muzykoterapia bywa pomocna w nauce zarówno przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych. Co więcej, dzieci regularnie grające na instrumentach muzycznych szybciej uczą się języków obcych. Muzyka przyspiesza naukę czytania i pisania, przyswajanie struktur gramatycznych, słownictwa, a także polepsza rozumienie ze słuchu oraz komunikację. Granie na instrumencie i słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na zdolność zapamiętywania. Gra na instrumentach uczy cierpliwości, systematyczności oraz wytrwałości, co jest bardzo ważne dla nauki obowiązkowości. Muzykoterapia może zwiększyć też ogólny iloraz inteligencji. Kontakt z muzyką od najmłodszych lat rozwija wyobraźnię. Rytmika i zajęcia taneczne znacząco poprawia funkcje motoryczne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here