Czym jest biała lista podatników VAT?

0
1467
biała lista VAT

Wraz z dniem 1 września 2019 roku została uruchomiona baza zawierająca dane aktualnych oraz byłych podatników VAT. Jest to biała lista podatników VAT i sporządzona została ona w celu weryfikowania wiarygodności firm i przedsiębiorstw istniejących w kraju. Można w niej sprawdzić takie informacje jak nazwa firmy, numer NIP i REGON, status podatnika VAT, datę jego rejestracji oraz numer konta bankowego.

Jest to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców. Będą mogli oni sprawdzić, czy kontrahent z którym współpracują faktycznie widnieje w rejestrze i jest podatnikiem podatków VAT. Bez obaw zerkną oni także na numer jego konta bankowego. Ministerstwo Finansów dało jednak podatnikom czas na przystosowanie się do tych zmian. Przepis wszedł w życie z dniem 1 września, jednak stosowanie się do niej restrykcyjnie obowiązuje dopiero z dniem 1 stycznia 2020 roku. Biała lista VAT stała się od tego momentu obowiązkowa dla wszystkich, a za niedotrzymanie obowiązku podatnikom grożą wysokie sankcje pieniężne.

Stan danej firmy czy przedsiębiorstwa sprawdzić można za pomocą strony rządowej – podatki.gov. Tam wystarczy wejść w zakładkę rejestr podatników VAT i według dostępnych kryteriów dokonać wyszukania danego podmiotu. Można to zrobić na cztery różne sposoby:

– za pomocą numeru konta;
– poprzez numer NIP;
– wykorzystując numer REGON;
– po nazwie przedsiębiorstwa.

Następnie pojawia nam się ogólna lista firm dodanych do rejestru. Możemy, klikając w zakładkę szczegółowe informacje – zobacz, sprawdzić status podatnika VAT, datę jego rejestracji czy numer konta. Ponadto, podmioty, które zostały wykreślone z rejestru, widnieją w nim jeszcze przez okres 5 lat. Po tym czasie zostają już całkowicie usunięte.

Pamiętajmy jednak, że wykaz nie obejmuje wszystkich podmiotów. Nie znajdziemy na nim przedsiębiorców, którzy dopiero co oczekują na rejestrację jako podatnika VAT, ani też tych, których ta rejestracja nie obowiązuje, np. przez wykluczenie podmiotowe lub przedmiotowe. Ponadto znajdziemy w niej aktualne dane, na dzień, w których dokonaliśmy weryfikacji, a także te dotyczące podmiotów w okresie wcześniejszych 5 lat. System ma pomóc w uszczelnieniu podatków, wprowadzono również dodatkowe usprawnienia i regulacje dotyczące niestosowania się do wyżej wymienionych przepisów.

Najważniejszą informacją jest nie tylko status podatnika VAT, ale też numer konta rozliczeniowego. Przydaje się on znacznie w trakcie dokonywania transakcji i jest on tym samym numerem rachunku, który jest podawany w trakcie zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Niektóre programy księgowe umożliwiają również sprawdzenie tego statutu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here