Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

0
1053
Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem pozwala na uniknięcie ich ekstrakcji w wielu przypadkach. Jedynym minusem z punktu widzenia pacjentów pozostaje jego cena. Warto dowiedzieć się czym jest dokładnie leczenie kanałowe pod mikroskopem i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia.

Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem uważane jest za najbardziej precyzyjną i najdoskonalszą spośród metod leczenia, którymi posługuje się współczesna endodoncja, czyli inaczej mówiąc dział stomatologii zajmujący się na co dzień chorobami tkanek okołowierzchołkowych i miazgi. Niezwykle dokładne opracowywanie kanałów zębowych i skuteczne leczenie to cechy, które określają leczenie kanałowe pod mikroskopem. Poznań jako jedno spośród największych miast w Polsce posiada wiele profesjonalnych gabinetów stomatologicznych, które zajmują się tego typu leczeniem. Mikroskop zapewnia wielokrotne powiększanie, jak również oświetlenie pola zabiegowego, dzięki czemu możliwie staje się poznanie dokładnych kształtów i przebiegu korzeni, czy też dostrzeżenie ewentualnych perforacji i zawężeń. Ponadto podczas zabiegu dentysta wykorzystuje tak zwany endometr, który służy do pomiaru długości kanałów. Wszystko to razem przełoży się na dużą skuteczność kanałowego leczenia pod mikroskopem, w wielu wypadkach umożliwiając uniknięcie ekstrakcji chorych zębów.

Jakie będą wskazania do przeprowadzania leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe stosowane jest w wypadku ostrego zapalenia miazgi, które stanowi konsekwencję niezwykle głębokich próchnicznych zmian, nadmiernego starcia korony zęba, czy też jego złamania. Ogólnie rzecz biorąc zabieg, a właściwie cała seria zabiegów, polegać będzie na oczyszczaniu kanałów z zajętej chorobą miazgi (niegdyś stosowało się jej uprzednią rewitalizację, czyli tak zwane zatrucie, natomiast dzisiaj wystarcza podanie silnego znieczulenia), poszerzaniu ich i osuszeniu, jak i wypełnieniu tak zwaną gutaperką.

Leczenie kanałowe w stomatologii stosowane jest już od dawna, niemniej jednak postęp technologiczny w ostatnim czasie umożliwił jego znaczące usprawnienie. Istotne znaczenie miło wprowadzanie do stomatologicznych gabinetów bardzo nowoczesnych mikroskopów, czyli urządzeń, które wykorzystują zaawansowaną optykę renomowanych producentów, umożliwiających skuteczne leczenie nawet trudnych przypadków.

Co odróżnia leczenie kanałowe od tego tradycyjnego?

Co do istoty, leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem nie różni się zbytnio od tradycyjnego leczenia według powyżej opisanego schematu. Niemniej jednak zastosowanie narzędzia optycznego znacząco zwiększa precyzyjność zabiegu. Mikroskop jest w stanie zagwarantować nam nawet i 25-krotnr powiększanie, umożliwiając pracę w polu zabiegowym o średnicy zaledwie 1 milimetra. Dzięki czemu widoczne stają się wszelakie anomalie w obrębie budowy kanałów, jak i ich uszkodzenie. Dlatego właśnie mikroskopowa stomatologia aż tak dobrze sprawdza się w trudnych przypadkach, nietypowych, ale też zaawansowanych pod względem chorobowych zmian.

Kiedy potrzebne będzie leczenie zęba pod mikroskopem?

Mikroskop w leczeniu kanałowym zębów nieodzowny będzie w sytuacjach, kiedy kanały są bardzo kręte, wąskie i nietypowe anatomicznie albo gdy dentysta nie będzie w stanie gołym okiem dokonać lokalizacji kanałów dodatkowych, ani też ich odgałęzień.

Wskazaniem są również uszkodzenia w obrębie kanałów jak chociażby ich perforacje. Zaawansowane optyczne narzędzia dające spore zbliżenie są niezbędne również w sytuacjach, kiedy podczas przeprowadzanego zabiegu doszło do złamania się narzędzia, którego fragment uwięziony został w kanale. Musimy mieć zawsze na uwadze, iż spory odsetek zębów, które poddaje się leczeniu przy użyciu mikroskopu, wcześniej leczono kanałowo w  tradycyjny sposób, a jak się okazało, niestety nieskutecznie.

Czy warto się zdecydować na leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem w wielu wypadkach pozwala na ich odratowanie. W innej sytuacji wobec braku dostępności do nowoczesnych sposobów leczenia byłaby skazany na ekstrakcję, albo na wskutek braku właściwych działań – mógłby stać się źródłem poważniejszych zapalnych stanów w organizmie, nie tylko i wyłącznie w naszej jamie ustnej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here