Czym są adaptogeny? Efekty stosowania, opinie

0
648

Adaptogeny to substancje naturalnego pochodzenia, które pomagają organizmowi radzić sobie z trudami dnia codziennego. Umożliwiają dostosowanie się do warunków stresu oraz utrzymanie organizmu w ogólnym zdrowiu. O tym, czym są adaptogeny, jak działają i dlaczego są tak cenne, przeczytasz poniżej.

Czym są adaptogeny?

Israel Brekhman i Igor Dardymov badali zdrowotne właściwości substancji roślinnego pochodzenia w latach 40. ubiegłego stulecia. Określili oni, jakie trzy warunki musi spełniać substancja, by można było ją nazywać adaptogenem. Po pierwsze nie może być toksyczna i wywoływać skutków ubocznych. Po drugie powinna mieć szerokie spektrum działania – oddziaływać na organizm jako całość, a nie na poszczególne narządy. Wreszcie po trzecie, adaptogen powinien działać na organizm w taki sposób, by pomóc mu utrzymać albo przywrócić równowagę, którą mogą burzyć czynniki zewnętrze.

Te trzy warunki doskonale opisują, czym są adaptogeny. Jak widać, to substancje o dobroczynnych właściwościach, które nie będą wywoływać skutków ubocznych. Ich rolą jest pomóc organizmowi odpowiednio zareagować w sytuacjach, które mogłyby zaburzyć jego równowagę. W praktyce zaś adaptogeny pomagają radzić sobie ze stresem i zmęczeniem. Wspierają również rekonwalescencję i poprawiają ogólną kondycję organizmu.

Jak działają adaptogeny?

Adaptogeny oddziałują na rdzeń nadnerczy, który odpowiada za produkcję i magazynowanie neurohormonów odpowiedzialnych za reakcje obronne organizmu.

Ich rolą jest pomóc organizmowi odpowiednio zareagować w sytuacjach, które mogłyby zaburzyć jego równowagę. Najogólniej mówiąc, adaptogen pomaga dostosować reakcję obronną do konkretnej sytuacji, umniejszając jej szkodliwość. W praktyce zaś adaptogeny pomagają radzić sobie ze stresem i zmęczeniem. Wspierają również rekonwalescencję i poprawiają ogólną kondycję organizmu.

Działanie adaptogenów potwierdza szereg niezależnych badań naukowych, które prowadzone są od prawie 100 lat. Efekty stosowania adaptogenów opisują również autorzy poczytnych blogów i stron internetowych. Wielu ludzi świata sportu, mediów, czy biznesu miało okazję korzystać z adaptogenów i odczuło ogólną poprawę kondycji podczas ich regularnego zażywania.

Popularne adaptogeny

Adaptogeny pozwalają przywrócić harmonię ciała i ducha po urazie lub silnym stresie oksydacyjnym. Poprawiają kondycję mózgu, a także usprawniają procesy myślowe. Podnoszą siły witalne i poprawiają nastrój.

Najpopularniejszym adaptogenem jest ashwagandha. Korzenie tej popularnej rośliny uprawianej w Indiach poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego i działanie mózgu. Badania potwierdzają, że regularne zażywanie ashwagandhy pozwala łagodniej znosić przewlekły stres. Ma ona również działanie przeciwbakteryjne. Wspiera organizm podczas rekonwalescencji, zwłaszcza przy schorzeniach natury umysłowej, takich jak depresja i stany lękowe.

Podobne właściwości wykazuje również cytryniec chiński. Owoce tego pnącza stymulują układ odpornościowy i pozwalają walczyć z problemami z pamięcią. Pomagają w koncentracji, zapamiętywaniu i uczeniu się. Tym samym cytryniec cieszy się sporą popularnością u osób, które wykonują pracę umysłową i podejmują wysiłek intelektualny.

Tutaj sprawdzisz opinie na temat najpopularniejszych adaptogenów.

Podsumowanie

Adaptogeny to całkowicie bezpieczne substancje, które pomagają osobom je zażywającym radzić sobie ze stresem i zmęczeniem. Dzięki adaptogenom organizm szybciej się regeneruje i nie odczuwa przewlekłego wyczerpania, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Natura ofiarowała ludziom środki, które pozwalają im radzić sobie z przytłaczającą rzeczywistością i chorobami cywilizacyjnymi. Dzięki badaniom nad adaptogenami, które trwają na całym świecie, udaje się je lepiej poznać i zrozumieć bogactwo, które oferują.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here